
Rate, Unit Rate, Proportion
Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Medium
+8
Standards-aligned
Jie Gao
Used 6+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
23 questions
Show all answers
1.
OPEN ENDED QUESTION
3 mins • Ungraded
What is a rate?
Evaluate responses using AI:
OFF
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
OPEN ENDED QUESTION
3 mins • Ungraded
What is a unit rate? What is a unit price?
Evaluate responses using AI:
OFF
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
OPEN ENDED QUESTION
2 mins • Ungraded
Write the ratio 3 ways.
What is the ratio of squares to circles?
Evaluate responses using AI:
OFF
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
OPEN ENDED QUESTION
1 min • Ungraded
Find the unit rate:
250 miles in 8 hours.
Evaluate responses using AI:
OFF
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Find the unit price:
3 pounds for $ 10.50
$10.50 per pound
$10.25 per pound
$3. 50 per pound
$3.25 per pound
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • Ungraded
Which one is a better buy?
The first one
The second one
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 1 pt
Alexis ran 2 miles in 20 minutes. How long did it take her to run 1 mile?
10 hours
10 minutes
20 minutes
100 minutes
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
20 questions
10000以内的整数
Quiz
•
1st - 12th Grade
20 questions
Ymarfer SAFE
Quiz
•
5th - 6th Grade
23 questions
6th Grade Ordered Pairs
Quiz
•
6th Grade
20 questions
六年级数学UPSR复习单元:长度,质量与液体体积
Quiz
•
5th - 6th Grade
20 questions
Equations une inconnue
Quiz
•
2nd Grade - Professio...
20 questions
Kids Math test
Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Múltiplos y divisores
Quiz
•
6th Grade
22 questions
Similar Polygons Review
Quiz
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
24 questions
Evaluate and Simplify Algebraic Expressions
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Ratios/Rates and Unit Rates
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
