Rate, Unit Rate, Proportion

Rate, Unit Rate, Proportion

6th Grade

23 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Matemática Singapur

Matemática Singapur

1st - 10th Grade

20 Qs

Operasi Campuran melibatkan Bilangan Cacah

Operasi Campuran melibatkan Bilangan Cacah

6th Grade

19 Qs

Inequalities and Such....

Inequalities and Such....

6th - 7th Grade

20 Qs

Ulangan Matematika (Bilangan Bulat)

Ulangan Matematika (Bilangan Bulat)

6th Grade

20 Qs

MATEMATIK TAHUN 3 UM -P4

MATEMATIK TAHUN 3 UM -P4

1st - 10th Grade

20 Qs

ORDER OF OPERATIONS REVIEW

ORDER OF OPERATIONS REVIEW

5th - 7th Grade

20 Qs

SOL 6.19 - Properties

SOL 6.19 - Properties

6th Grade

20 Qs

Jom Jawab Kuiz Tahun 6

Jom Jawab Kuiz Tahun 6

6th Grade

20 Qs

Rate, Unit Rate, Proportion

Rate, Unit Rate, Proportion

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, 3.NF.A.3B

+8

Standards-aligned

Created by

Jie Gao

Used 6+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

23 questions

Show all answers

1.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • Ungraded

What is a rate?

Evaluate responses using AI:

OFF

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • Ungraded

What is a unit rate? What is a unit price?

Evaluate responses using AI:

OFF

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

OPEN ENDED QUESTION

2 mins • Ungraded

Media Image

Write the ratio 3 ways.

What is the ratio of squares to circles?

Evaluate responses using AI:

OFF

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

OPEN ENDED QUESTION

1 min • Ungraded

Find the unit rate:

250 miles in 8 hours.

Evaluate responses using AI:

OFF

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Find the unit price:

3 pounds for $ 10.50

$10.50 per pound

$10.25 per pound

$3. 50 per pound

$3.25 per pound

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • Ungraded

Media Image

Which one is a better buy?

The first one

The second one

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Alexis ran 2 miles in 20 minutes. How long did it take her to run 1 mile?

10 hours

10 minutes

20 minutes

100 minutes

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?