Grade 6 FAST Review 3

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
+10
Standards-aligned
Used 93+ times
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Jim runs at least 4 miles every day.
Which inequality shows all possible values of n, the number of miles Jim runs every day.
n ≤ 4
n ≥ 4
n < 4
n > 4
Tags
CCSS.6.EE.B.8
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Look at the expression below:
(x + y) + 2
Use the associative property to find an equivalent expression.
x + (y + 2)
xy + 2x
xy + 2
2xy
Tags
CCSS.6.EE.A.3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Pencils come in packets of 12, and pencil-top erasers come in packs of eight. Denise wanted to have the same number of pencils and erasers, so she found the least common multiple of 12 and 8.
What is the least common multiple of 12 and 8?
2
24
48
96
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Nala mows the lawns in her neighborhood as a summer job. She charges a flat fee of plus $5.50 per hour. The total rate (including the flat fee) is shown in the table below.
Which equation below relates the total price that Nala charges, p, to the time it takes her to mow the lawn, t, according to the table?
p = 5.50t
p = 5.50t + 10
p = 10t + 5.50
p = 5.50t + 15.50
Tags
CCSS.6.EE.C.9
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Julian bought 24 cups of flour to use for the bake sale. He used 25% of the original amount to make cookies, 1/3 of the original amount to make brownies, and the rest to make cakes. How many cups of flour did Julian use to make cakes?
16 cups
10 cups
8 cups
6 cups
Tags
CCSS.7.EE.B.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Seth and his friends went to dinner at a fast food restaurant.
They share a side order of chips that cost $3 and then each bought a chicken burrito that cost $7.
If the total bill came to $59 before tax, how many people bought chicken burritos?
6
8
17
49
Tags
CCSS.7.EE.B.4A
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Miss Argendeli kept track of the number of minutes that she spent after school each day working with students who wanted extra help. Over the past 6 days, the numbers were 65, 45, 30, 57, 46, and 45.
What is the mean of this data set?
Mean (average): Add all numbers in the data set for a total and then divide by the total numbers given.
48
48.5
45
35
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
18 questions
6th grade STAAR math 2022

Quiz
•
6th Grade
15 questions
2 Frequency Tables

Quiz
•
6th Grade
17 questions
Dot plots and histograms

Quiz
•
5th - 7th Grade
20 questions
Statistical Measures and Displays

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Unit Rates and Unit Prices

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Ratios, Rates, & Proportions

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Chapter 9 Review - Grade 6 Go Math

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Ratio and Proportions

Quiz
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade