Grade 6 FSA Review 4

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
+28
Standards-aligned
Used 23+ times
FREE Resource
32 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Dominic is buying candy by the pound for a party. For every 10 pounds of candy he buys, he pays $12.
What is the cost, per pound, for the candy?
$1.00
$1.20
$1.40
$1.60
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Which question can be answered using the expression 1/3 ÷ 3/4?
Dan fills 1/3 of a mold that holds 3/4 pound of sand. How much sand did Dan use to fill the mold?
Dan fills 3/4 of a mold that holds 1/3 pound of sand. How much sand did Dan use to fill the mold?
How many 3/4 pound molds are in 1/3 pound of sand?
How many 1/3 pound molds are in 3/4 pound of sand?
Tags
CCSS.6.NS.A.1
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
An expression is shown.
1608 ÷ 268
What is the value of the expression?
3
4
5
6
Tags
CCSS.5.NBT.B.6
CCSS.6.NS.B.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Amir collected data from his sixth-grade class at Liberty Middle School.
Which question could Amir ask as a statistical question?
What time do classes start at Liberty Middle School?
What is the typical favorite subject in sixth grade?
How many students were in sixth grade at the start of this year?
How many subjects are there in sixth grade?
Tags
CCSS.6.SP.A.1
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Which ordered pair best describes the point plotted in Quadrant II on the coordinate plane shown?
(–4, 6)
(6, 4)
(4, –6)
(6, –4)
Tags
CCSS.6.NS.C.6B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Carl is shipping a cardboard box that is a rectangular prism. The net of Carl’s box is shown.
What is the area of cardboard, in square inches, required for Carl’s box?
124 sq in
248 sq in
372 sq in
496 sq in
Tags
CCSS.6.G.A.4
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
What is the value of (5)3 ?
15
25
53
125
Tags
CCSS.6.EE.A.1
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
27 questions
Order and Compare Integers

Quiz
•
6th - 8th Grade
30 questions
Simplifying Expressions

Quiz
•
6th - 7th Grade
30 questions
Equations, Expressions, Inequalities

Quiz
•
6th Grade
28 questions
LEAP Review

Quiz
•
6th Grade
27 questions
6th Grade End of year Math Review

Quiz
•
6th Grade
29 questions
Big Ideas: Chapter 3 Test

Quiz
•
6th Grade
28 questions
Identify Properties

Quiz
•
6th Grade
36 questions
{Expressions} Test Review

Quiz
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade