Dominic is buying candy by the pound for a party. For every 10 pounds of candy he buys, he pays $12.
What is the cost, per pound, for the candy?
Grade 6 FSA Review 4
Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Used 23+ times
FREE Resource
32 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Dominic is buying candy by the pound for a party. For every 10 pounds of candy he buys, he pays $12.
What is the cost, per pound, for the candy?
$1.00
$1.20
$1.40
$1.60
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Which question can be answered using the expression 1/3 ÷ 3/4?
Dan fills 1/3 of a mold that holds 3/4 pound of sand. How much sand did Dan use to fill the mold?
Dan fills 3/4 of a mold that holds 1/3 pound of sand. How much sand did Dan use to fill the mold?
How many 3/4 pound molds are in 1/3 pound of sand?
How many 1/3 pound molds are in 3/4 pound of sand?
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
An expression is shown.
1608 ÷ 268
What is the value of the expression?
3
4
5
6
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Amir collected data from his sixth-grade class at Liberty Middle School.
Which question could Amir ask as a statistical question?
What time do classes start at Liberty Middle School?
What is the typical favorite subject in sixth grade?
How many students were in sixth grade at the start of this year?
How many subjects are there in sixth grade?
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Which ordered pair best describes the point plotted in Quadrant II on the coordinate plane shown?
(–4, 6)
(6, 4)
(4, –6)
(6, –4)
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Carl is shipping a cardboard box that is a rectangular prism. The net of Carl’s box is shown.
What is the area of cardboard, in square inches, required for Carl’s box?
124 sq in
248 sq in
372 sq in
496 sq in
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
What is the value of (5)3 ?
15
25
53
125
28 questions
Identify Properties
Quiz
•
6th Grade
27 questions
6th grade NWEA Review
Quiz
•
6th Grade
27 questions
Order and Compare Integers
Quiz
•
6th - 8th Grade
27 questions
CPM - CC3 Ch.4 Closure & Review
Quiz
•
6th - 8th Grade
36 questions
Simplifying and Evaluating Algebraic Expressions
Quiz
•
6th - 8th Grade
30 questions
CDMS 6th Grade TN Ready Prep
Quiz
•
6th Grade
28 questions
LEAP Review
Quiz
•
6th Grade
35 questions
6th grade math vocab
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Character Analysis
Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing
Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag
Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension
Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities
Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit
Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25
Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers
Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check
Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations
Quiz
•
KG - University
5 questions
Multiply Decimals
Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Histograms
Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)
Quiz
•
6th - 7th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables
Quiz
•
6th Grade
31 questions
Math Review
Quiz
•
6th Grade