Grade 6 FSA Review 4

Grade 6 FSA Review 4

6th Grade

32 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

CPM CC1 Chapter 7 Review

CPM CC1 Chapter 7 Review

6th Grade

31 Qs

EXPRESSIONS REVIEW

EXPRESSIONS REVIEW

6th - 8th Grade

27 Qs

Unit 4 Part 2 Review

Unit 4 Part 2 Review

6th - 7th Grade

35 Qs

Evaluate Expressions

Evaluate Expressions

6th Grade

30 Qs

Unit 1 Expressions Practice Test

Unit 1 Expressions Practice Test

6th - 7th Grade

35 Qs

Math SOL 6.6 - 2016

Math SOL 6.6 - 2016

6th Grade

37 Qs

6th Grade Algebra Review

6th Grade Algebra Review

6th Grade

30 Qs

Unit 2 Integers Operations Study Guide

Unit 2 Integers Operations Study Guide

6th Grade

27 Qs

Grade 6 FSA Review 4

Grade 6 FSA Review 4

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Used 23+ times

FREE Resource

32 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Dominic is buying candy by the pound for a party. For every 10 pounds of candy he buys, he pays $12.


What is the cost, per pound, for the candy?

$1.00

$1.20

$1.40

$1.60

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Which question can be answered using the expression 1/3 ÷ 3/4?

Dan fills 1/3 of a mold that holds 3/4 pound of sand. How much sand did Dan use to fill the mold?

Dan fills 3/4 of a mold that holds 1/3 pound of sand. How much sand did Dan use to fill the mold?

How many 3/4 pound molds are in 1/3 pound of sand?

How many 1/3 pound molds are in 3/4 pound of sand?

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

An expression is shown.


1608 ÷ 268


What is the value of the expression?

3

4

5

6

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Amir collected data from his sixth-grade class at Liberty Middle School.


Which question could Amir ask as a statistical question?

What time do classes start at Liberty Middle School?

What is the typical favorite subject in sixth grade?

How many students were in sixth grade at the start of this year?

How many subjects are there in sixth grade?

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Which ordered pair best describes the point plotted in Quadrant II on the coordinate plane shown?

(–4, 6)

(6, 4)

(4, –6)

(6, –4)

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Carl is shipping a cardboard box that is a rectangular prism. The net of Carl’s box is shown.


What is the area of cardboard, in square inches, required for Carl’s box?

124 sq in

248 sq in

372 sq in

496 sq in

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

What is the value of (5)3 ?

15

25

53

125

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?