7th Grade Math EOG Prep ["You Do" Problems]

7th Grade Math EOG Prep ["You Do" Problems]

7th Grade

45 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Pretest BEST

Pretest BEST

6th Grade - University

41 Qs

Pre-Algebra Unit 0 Review: Part 1 (0-1-0-4)

Pre-Algebra Unit 0 Review: Part 1 (0-1-0-4)

6th - 7th Grade

40 Qs

1 and 2 Step Equations

1 and 2 Step Equations

6th - 12th Grade

50 Qs

7R Variable on Both Sides  Mixed

7R Variable on Both Sides Mixed

7th Grade

50 Qs

Order of Operations

Order of Operations

4th - 7th Grade

50 Qs

Adding and Subtracting Integers

Adding and Subtracting Integers

7th - 12th Grade

40 Qs

Practice (NOT GRADED)  One and Two Step Equations

Practice (NOT GRADED) One and Two Step Equations

7th Grade

40 Qs

Unit 4 Review-Divide Fractions

Unit 4 Review-Divide Fractions

6th - 8th Grade

40 Qs

7th Grade Math EOG Prep ["You Do" Problems]

7th Grade Math EOG Prep ["You Do" Problems]

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Kathryn Ingram

Used 47+ times

FREE Resource

45 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE SELECT QUESTION

1 min • 1 pt

Select TWO answers. Identify the type of problem and the formula/steps you would use to solve the problem.

Which expression has the least value when y=50?

A. 5-y B. 5y C. 15-y D. 15y

evaluating expressions

solving equations

substitute the value for y, then use PEMDAS

solve for y using SADMEP

2.

MULTIPLE SELECT QUESTION

1 min • 1 pt

Select TWO answers. Identify the type of problem and the formula/steps you would use to solve the problem. Subway makes sandwiches with a type of bread, meat, cheese, and a vegetable. Each sandwich either had white, rye, or garlic bread; ham or turkey as a meat; american, cheddar, or swiss cheese; and pickles, onion, peppers, or lettuce as a vegetable. Subway made an equal number of each type of sandwiches, which are placed on a table. Without looking, John will choose a sandwich. What are the chances that John will get a sandwich with garlic bread?

A. 1/2 B. 1/6 C. 1/3 D. 1/9

simple theoretical probability

sample space & compound probability

specified outcomes / total outcomes

draw the sample space, then write a fraction: the number of check marks or circles marking the specified outcomes over(/) the total number of outcomes (number of outcomes in the last row)

3.

MULTIPLE SELECT QUESTION

1 min • 1 pt

Select TWO answers. Identify the type of problem and the formula/steps you would use to solve the problem. A 5-lb pound of potatoes costs $2.95, and an 10-lb bag of the same type of potatoes costs $4.90. Lauren found the unit price, which is the constant of proportionality between cost and weight, for each bag of potatoes. What is the difference in the unit prices?

A. $0.01 per pound B. $0.10 per pound

C. $0.34 per pound D. $1.08 per pound

unit rate/constant of proportionality

divide to find the unit rate/COP for each bag of potatoes, then subtract

scale

set up a proportion, then solve for the unknown

4.

MULTIPLE SELECT QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Select TWO answers. Identify the type of problem and the formula/steps you would use to solve the problem. The scores that Jack and Jill received on their first four assignments are shown in this table. Which statement is true?

A. Jill’s median score is higher than Jack’s median score.

B. Jill’s median score is lower than Jack’s median score.

C. Jill’s median score is the same as Jack’s median score. D. The median scores cannot be determined.

mean

median

add each list of scores and divide by 5, then compare

order each list of scores from least to greatest, then find the middle number and compare

5.

MULTIPLE SELECT QUESTION

1 min • 1 pt

Select TWO answers. Identify the type of problem and the formula/steps you would use to solve the problem. Which expression is equivalent to 1/3(3p + 9)?

A. p+6 B. p+3 C. 6p+12 D. 9p+27

simplifying expressions

solving equations

substitute the value in for p, and simplify

distribute to simplify

6.

MULTIPLE SELECT QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Select TWO answers. Identify the type of problem and the formula/steps you would use to solve the problem. Carl’s weekly earnings were proportional to the number of hours he worked. This table shows the number of hours Carl worked and the amount he earned. How much money did Carl earn per hour?

A. $75.39 B. $30.16 C. $43.98 D. $25.13

unit rate/constant of proportionality

divide earnings ($) by hours

proportional relationship

divide hours by earnings ($)

7.

MULTIPLE SELECT QUESTION

1 min • 1 pt

Select TWO answers. Identify the type of problem and the formula/steps you would use to solve the problem. Which expression is equivalent to 5a - (3a + 2) + 9?

A. 2a + 7 B. 8a + 7 C. 2a + 11 D. D. 8a + 11

solving equations

simplifying expressions

use SADMEP to solve for a

KCS, distribute, combine like terms (like terms table)

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?