Select TWO answers. Identify the type of problem and the formula/steps you would use to solve the problem.
Which expression has the least value when y=50?
A. 5-y B. 5y C. 15-y D. 15y
7th Grade Math EOG Prep ["You Do" Problems]
Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Kathryn Ingram
Used 47+ times
FREE Resource
45 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE SELECT QUESTION
1 min • 1 pt
Select TWO answers. Identify the type of problem and the formula/steps you would use to solve the problem.
Which expression has the least value when y=50?
A. 5-y B. 5y C. 15-y D. 15y
evaluating expressions
solving equations
substitute the value for y, then use PEMDAS
solve for y using SADMEP
2.
MULTIPLE SELECT QUESTION
1 min • 1 pt
Select TWO answers. Identify the type of problem and the formula/steps you would use to solve the problem. Subway makes sandwiches with a type of bread, meat, cheese, and a vegetable. Each sandwich either had white, rye, or garlic bread; ham or turkey as a meat; american, cheddar, or swiss cheese; and pickles, onion, peppers, or lettuce as a vegetable. Subway made an equal number of each type of sandwiches, which are placed on a table. Without looking, John will choose a sandwich. What are the chances that John will get a sandwich with garlic bread?
A. 1/2 B. 1/6 C. 1/3 D. 1/9
simple theoretical probability
sample space & compound probability
specified outcomes / total outcomes
draw the sample space, then write a fraction: the number of check marks or circles marking the specified outcomes over(/) the total number of outcomes (number of outcomes in the last row)
3.
MULTIPLE SELECT QUESTION
1 min • 1 pt
Select TWO answers. Identify the type of problem and the formula/steps you would use to solve the problem. A 5-lb pound of potatoes costs $2.95, and an 10-lb bag of the same type of potatoes costs $4.90. Lauren found the unit price, which is the constant of proportionality between cost and weight, for each bag of potatoes. What is the difference in the unit prices?
A. $0.01 per pound B. $0.10 per pound
C. $0.34 per pound D. $1.08 per pound
unit rate/constant of proportionality
divide to find the unit rate/COP for each bag of potatoes, then subtract
scale
set up a proportion, then solve for the unknown
4.
MULTIPLE SELECT QUESTION
1 min • 1 pt
Select TWO answers. Identify the type of problem and the formula/steps you would use to solve the problem. The scores that Jack and Jill received on their first four assignments are shown in this table. Which statement is true?
A. Jill’s median score is higher than Jack’s median score.
B. Jill’s median score is lower than Jack’s median score.
C. Jill’s median score is the same as Jack’s median score. D. The median scores cannot be determined.
mean
median
add each list of scores and divide by 5, then compare
order each list of scores from least to greatest, then find the middle number and compare
5.
MULTIPLE SELECT QUESTION
1 min • 1 pt
Select TWO answers. Identify the type of problem and the formula/steps you would use to solve the problem. Which expression is equivalent to 1/3(3p + 9)?
A. p+6 B. p+3 C. 6p+12 D. 9p+27
simplifying expressions
solving equations
substitute the value in for p, and simplify
distribute to simplify
6.
MULTIPLE SELECT QUESTION
1 min • 1 pt
Select TWO answers. Identify the type of problem and the formula/steps you would use to solve the problem. Carl’s weekly earnings were proportional to the number of hours he worked. This table shows the number of hours Carl worked and the amount he earned. How much money did Carl earn per hour?
A. $75.39 B. $30.16 C. $43.98 D. $25.13
unit rate/constant of proportionality
divide earnings ($) by hours
proportional relationship
divide hours by earnings ($)
7.
MULTIPLE SELECT QUESTION
1 min • 1 pt
Select TWO answers. Identify the type of problem and the formula/steps you would use to solve the problem. Which expression is equivalent to 5a - (3a + 2) + 9?
A. 2a + 7 B. 8a + 7 C. 2a + 11 D. D. 8a + 11
solving equations
simplifying expressions
use SADMEP to solve for a
KCS, distribute, combine like terms (like terms table)
40 questions
one step algebra equation
Quiz
•
6th - 8th Grade
44 questions
MCAS Review 1
Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
6th Grade Math Vocabulary
Quiz
•
6th - 7th Grade
50 questions
7th Grade - Add/Subtract Integers
Quiz
•
7th Grade
40 questions
GRADED 11/7 4th/7th Period
Quiz
•
7th Grade
50 questions
Fraction Operations
Quiz
•
7th Grade
40 questions
Math Facts Up to 12 Addition and Subtraction
Quiz
•
4th - 8th Grade
40 questions
Math Map Review
Quiz
•
3rd Grade - University
15 questions
Character Analysis
Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing
Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag
Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension
Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities
Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit
Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25
Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers
Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check
Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations
Quiz
•
KG - University
20 questions
Math Review
Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties
Quiz
•
7th - 9th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)
Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Solving One- and Two-Step Equations
Lesson
•
7th - 8th Grade