Best Buys - Which is better value?

Quiz
•
Mathematics
•
8th - 9th Grade
•
Medium
Standards-aligned
J Pearce
Used 42+ times
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 1 pt
Which is better value?
2 croissants for 48p
3 croissants for 75p
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 1 pt
Which is better value?
3 cupcakes for £1.05
5 cupcakes for £1.70
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 1 pt
Which is better value?
4 pens for £3.50
6 pens for £5
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 1 pt
Which is better value?
10 chocolate bars for £4.80
15 chocolate bars for £6.90
Tags
CCSS.6.RP.A.3A
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 1 pt
Which is better value?
6 chicken wings for £3.50
9 chicken wings for £5.30
Tags
CCSS.6.RP.A.3A
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 1 pt
Which is better value?
400g of porridge for £1.52
500g of porridge for £1.86
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 1 pt
Which is better value?
500ml of lemonade for 94p
750ml of lemonade for £1.44
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
20 questions
Which is the Better Deal? @Home Learning Week 4

Quiz
•
7th - 8th Grade
20 questions
Proportional Constant & Unit Rates

Quiz
•
8th - 9th Grade
17 questions
Comparing Ratios and Ratio Tables

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
9B: Estimating Irrational Numbers

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Standard Form Quadratics

Quiz
•
8th - 10th Grade
15 questions
Name that Formula

Quiz
•
7th - 10th Grade
14 questions
Best Buys

Quiz
•
8th Grade
17 questions
Scatterplot Review

Quiz
•
8th Grade
Popular Resources on Wayground
55 questions
CHS Student Handbook 25-26

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Afterschool Activities & Sports

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
PRIDE

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Cool Tool:Chromebook

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
10 questions
Nouns, nouns, nouns

Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Bullying

Quiz
•
7th Grade
18 questions
7SS - 30a - Budgeting

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
14 questions
Points, Lines, Planes

Quiz
•
9th Grade
20 questions
Real Number System

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Order of Operations

Quiz
•
9th Grade
19 questions
Order of Operations

Quiz
•
9th Grade
20 questions
Rational and Irrational Numbers

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Segment Addition Postulate Introduction

Quiz
•
9th - 10th Grade
20 questions
Algebra 1 Review

Quiz
•
9th Grade
20 questions
Two-Step Equations

Quiz
•
8th Grade