Unit Rate Advanced

Unit Rate Advanced

6th - 7th Grade

14 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rate

Unit Rate

6th - 8th Grade

12 Qs

Rate and Unit Rate

Rate and Unit Rate

6th - 7th Grade

15 Qs

Rates, Ratios, Percents, and Simple Interest

Rates, Ratios, Percents, and Simple Interest

7th Grade

13 Qs

Conversions Unit Rate Unit Price

Conversions Unit Rate Unit Price

6th Grade - University

17 Qs

Using Unit Prices

Using Unit Prices

6th Grade

15 Qs

Unit Rates Review Practice

Unit Rates Review Practice

7th Grade

18 Qs

CC1 Unit 7, Rate

CC1 Unit 7, Rate

5th - 7th Grade

12 Qs

Unit Rates and Better Buy

Unit Rates and Better Buy

6th - 8th Grade

15 Qs

Unit Rate Advanced

Unit Rate Advanced

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 7th Grade

Easy

Created by

EMILY DINGER

Used 7+ times

FREE Resource

14 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Elijah earn $200 for 8 hours of work. What is the unit rate (in dollars per hour)?
$50 per hour
$12 per hour
$192 per hour
$25 per hour

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

The store was selling 4 chocolate bars for $2.00. How much would one chocolate bar cost?
$1.00 per bar
$2.00 per bar
$0.50 per bar
$0.25 per bar

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Joshua drove 90 miles on 15 gallons of gas. Find the unit rate.
0.17 mpg
135 mpg
6 mpg
75 mpg

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

A 30 oz. jar of mayonnaise is on sale for $2.99
What is the price PER ounce?
$10.03 per ounce
$27.01 per ounce
$0.99 per ounce
$0.10 per ounce

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

A cashier at the grocery store rung up 2 customers in 8 minutes. At this rate, how many customers can he ring up in 40 minutes?

16 customers

10 customers

7 customers

14 customers

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

If a dog can bury 3 bones in 15 seconds, how many can it bury in one minute?

3

6

9

12

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

If Justin ordered 5 ice cream bars for $12.25, how much was each ice cream bar?
$2.45
$4.00
$7.25
$1.25

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?