Pre-Test on Ratios and Proportional Reasoning

Pre-Test on Ratios and Proportional Reasoning

Assessment

Assessment

Created by

Stephanie Barnett

Mathematics

7th Grade

3 plays

Hard

CCSS
7.RP.A.2B, 6.RP.A.1, 7.RP.A.2A

+1

Student preview

quiz-placeholder

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE

10 mins • 1 pt

Find the unit rate. Round to the nearest hundredth if necessary.

50 miles in 2 hours

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE

10 mins • 1 pt

Find the unit rate. Round to the nearest hundredth if necessary.

21 laps in 7 minutes

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE

10 mins • 1 pt

Find the unit rate. Round to the nearest hundredth if necessary.

$10.50 for 3 pounds

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE

10 mins • 1 pt

Media Image

find the value of of x in the pair of similar figures.

5.

MULTIPLE CHOICE

10 mins • 1 pt

 p7= 828\frac{p}{7}=\ \frac{8}{28}  Solve the proportion

Tags

CCSS.7.RP.A.2B

6.

MULTIPLE CHOICE

10 mins • 1 pt

 1326 =39r\frac{13}{26\ }=\frac{39}{r}  Solve the proportion

Tags

CCSS.7.RP.A.2B

7.

MULTIPLE CHOICE

10 mins • 1 pt

 23 = n15\frac{2}{3}\ =\ \frac{n}{15}  Solve the proportion

Tags

CCSS.7.RP.A.2B

8.

MULTIPLE CHOICE

10 mins • 1 pt

 4x=2442\frac{4}{x}=\frac{24}{42}  Solve the proportion

Tags

CCSS.7.RP.A.2B

9.

MULTIPLE CHOICE

3 mins • 1 pt

Susan earns $10 per hour babysitting. Is the amount of money earned proportional to the number of hours she spends babysitting?

Tags

CCSS.7.RP.A.2A

10.

MULTIPLE CHOICE

3 mins • 1 pt

Pizzas are $10 each plus a $2 delivery fee. is the cost proportional to the number of pizzas ordered?

Tags

CCSS.7.RP.A.2A

Explore all questions with a free account

or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?