
Unit Prices-Review
Authored by Angela Frankland
Mathematics
7th Grade
CCSS covered

AI Actions
Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...
Content View
Student View
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
$5 for 3 pound of Grapes
.60 per pound
1.66 per pound
2.00 per pound
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
10 markers for $5.35, how much per marker?
0.54
0.85
1.87
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
The store was selling 4 chocolate bars for $2.00. How much would one chocolate bar cost?
$1.00 per bar
$2.00 per bar
$0.50 per bar
$0.25 per bar
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Ellie made $45 babysitting for 6 hours. How much does she make per hour?
$45 per hour
$7.50 per hour
$2.70 per hour
$6.70 per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
A factory makes 24 bicycles in 3 hours. How many can they make per hour?
8 bicycles in 1 hour
2 bicycles in 1 hour
4 bicycles in 1 hour
6 bicycles in 1 hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 1 pt
When comparison shopping the biggest/bulk item is going to be the best deal?
Always
Sometimes
Never
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Which is the better buy?
A 4 pack of t-shirts for $2.24
A 6-pack of t-shirts for $3.12
An 8 pack of t-shirts for $4.24
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Access all questions and much more by creating a free account
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Microsoft
or continue with
%20(1).png)
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?