Search Header Logo

Mathematics

7th Grade

CCSS covered

Unit Prices-Review
AI

AI Actions

Add similar questions

Adjust reading levels

Convert to real-world scenario

Translate activity

More...

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

$5 for 3 pound of Grapes

.60 per pound

1.66 per pound

2.00 per pound

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

10 markers for $5.35, how much per marker?

0.54

0.85

1.87

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

The store was selling 4 chocolate bars for $2.00. How much would one chocolate bar cost?

$1.00 per bar

$2.00 per bar

$0.50 per bar

$0.25 per bar

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Ellie made $45 babysitting for 6 hours. How much does she make per hour?

$45 per hour

$7.50 per hour

$2.70 per hour

$6.70 per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

A factory makes 24 bicycles in 3 hours. How many can they make per hour?

8 bicycles in 1 hour

2 bicycles in 1 hour

4 bicycles in 1 hour

6 bicycles in 1 hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Media Image

When comparison shopping the biggest/bulk item is going to be the best deal?

Always

Sometimes

Never

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Which is the better buy?

A 4 pack of t-shirts for $2.24

A 6-pack of t-shirts for $3.12

An 8 pack of t-shirts for $4.24

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

Access all questions and much more by creating a free account

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Microsoft

Continue with Microsoft

or continue with

Facebook

Facebook

Apple

Apple

Others

Others

By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy

Already have an account?