5NBT7 Decimal Word Problem Operations Practice

5NBT7 Decimal Word Problem Operations Practice

5th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

adding and subtracting word problems

adding and subtracting word problems

Add and Subtract

Add and Subtract

Addition

Addition

Adding/Subtracting Word Problems

Adding/Subtracting Word Problems

Math Lesson 1| (Adding Whole Numbers, Adding Decimal Numbers

Math Lesson 1| (Adding Whole Numbers, Adding Decimal Numbers

adding decimals

adding decimals

5NBT7 Decimal Word Problem Operations Practice

5NBT7 Decimal Word Problem Operations Practice

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade

Hard

CCSS
6.NS.B.3, 5.NBT.B.7, 7.NS.A.3

+3

Standards-aligned

Created by

Jamie Verola

Used 12+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

What should you ALWAYS do first when adding or subtracting decimals?

Line the decimals up!

Count the decimal places in your original problem and then account for the same number of decimal places in your answer.

When using a standard algorithm put the "chimney" (decimal point) "on the roof" to ensure you have the correct decimal place value before solving.

Solve just like you would if you have whole number operations.

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

After buying some bananas for $64.90, Larry has $3.96 left. How much money did Larry have to begin with?

$65.24
$65.78
$68.86
$63.26

Tags

CCSS.7.NS.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Riley has started a babysitting business. She charges $3.85 per hour. If she works 8 hours a week, how many dollars does she earn for the week?

$30.80
$3.08
$308.80
$40.80

Tags

CCSS.6.NS.B.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Johnny has 2.6 pounds of bananas, 3.1 pounds of grapes, and 6.3 pounds of apples. How many pounds does Johnny have altogether?

12.9

12

120

0.6

Tags

CCSS.6.NS.B.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Maria went to the grocery store to buy milk. She paid $2.59 for the milk. If she paid using a $10 bill, how much change did she get back?

7.41

12.59

25.90

0.259

Tags

CCSS.6.NS.B.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Oliver bought 7 bags of candy. Each bag costs $1.50. How much money did he have to pay?

$7.50
$8.50
$10.50
$105.00

Tags

CCSS.7.EE.B.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

June has 1.32 pounds of candy. She wants to share it equally with herself and 3 friends. how much candy will each person receive? 

0.33
0.44
3.96
5.28

Tags

CCSS.6.NS.B.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?