Unit Price

Unit Price

6th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Money word problems/Price lists/Unit prices

Money word problems/Price lists/Unit prices

Comparison Shopping Review

Comparison Shopping Review

Unit Price or Better Buy?

Unit Price or Better Buy?

Unit Price

Unit Price

Unit Price Calculation

Unit Price Calculation

find a better buy

find a better buy

Unit Pricing Quiz

Unit Pricing Quiz

Unit Price

Unit Price

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Easy

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, 6.RP.A.2

Standards-aligned

Created by

Christopher Garibaldi

Used 6+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the unit price?

$2.00 for 4 folders

$0.50

$1.00

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the unit price?

$30.00 for 6 shirts

$3.00

$5.00

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the unit price?

$18.00 for 6 baseball cards

$2.00

$3.00

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the unit price?

$3.00 for 15 cookies

$0.75

$0.20

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the unit price?

$7.80 for 12 paper towel rolls

$0.25

$0.65

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the unit price?

$54.00 for 3 belts

$18.00

$20.00

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the unit price?

$5.40 for 3 pounds

$1.05

$1.80

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?