Financial Literacy Consumer Math

Financial Literacy Consumer Math

9th - 12th Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

SciVis I Unit 6 B

SciVis I Unit 6 B

9th - 12th Grade

15 Qs

Ch 7 Respiratory System Research Project - Med Term

Ch 7 Respiratory System Research Project - Med Term

9th - 11th Grade

12 Qs

Football Quiz

Football Quiz

KG - Professional Development

15 Qs

Cooking with Culture

Cooking with Culture

3rd - 12th Grade

10 Qs

Being An Informed Consumer

Being An Informed Consumer

12th Grade

10 Qs

Marking Tools

Marking Tools

11th Grade

10 Qs

Disney Personalities

Disney Personalities

5th Grade - University

15 Qs

Financial Literacy Consumer Math

Financial Literacy Consumer Math

Assessment

Quiz

Specialty, Life Skills

9th - 12th Grade

Medium

Created by

Romeo Love

Used 17+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

12 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Sales tax is

added to the price to get total

subtracted from the price to get total

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

You are purchasing a T.V for $990 T.V with 9% sales tax. What is the final price of the T.V.?

$ 1881.00
$ 1079.00
$ 1,079.10
$ 1,709.1

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

What is the total cost with sales tax?
Price $2.75
Tax 5%

$2.89
$3.00
$0.14
$2.75

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Unit pricing is...

 cost per unit of measure of goods 
total cost of the item you will pay
the number of ounces or pounds in an item
the amount you will pay for an item after a discount

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The formula to find the unit price of an item is?

Cost divided by the number of units
Cost multiplied by the number of units.
The number of units divided by the number of ounces in the item. 
The number of units multiplied by the number of ounces in the item.

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Which is the better deal?

5 pack of hotdogs for $1.85

9 pack of hotdogs for $3.69

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

A 11.5 oz. package of Doritos costs $4.39.

Find the unit price.

$0.38 per oz.

$2.62 per oz.

$3.82 per oz.

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?