Financial Literacy Consumer Math
Quiz
•
Specialty, Life Skills
•
9th - 12th Grade
•
Medium
Romeo Love
Used 17+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
12 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Sales tax is
added to the price to get total
subtracted from the price to get total
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
You are purchasing a T.V for $990 T.V with 9% sales tax. What is the final price of the T.V.?
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
What is the total cost with sales tax?
Price $2.75
Tax 5%
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 1 pt
Unit pricing is...
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The formula to find the unit price of an item is?
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which is the better deal?
5 pack of hotdogs for $1.85
9 pack of hotdogs for $3.69
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
A 11.5 oz. package of Doritos costs $4.39.
Find the unit price.
$0.38 per oz.
$2.62 per oz.
$3.82 per oz.
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
10 questions
Job Interview
Quiz
•
KG - Professional Dev...
10 questions
life skill test
Quiz
•
12th Grade
15 questions
Latihan Accurate - 1
Quiz
•
11th Grade
12 questions
REPRESENTATION OF FUNCTIONS
Quiz
•
11th Grade
8 questions
Grade 12 diseases and disorders
Quiz
•
12th Grade
9 questions
Food Allergies
Quiz
•
11th Grade
15 questions
Pastry
Quiz
•
9th Grade
10 questions
Carbohydrates
Quiz
•
6th - 11th Grade
Popular Resources on Wayground
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Solving Equations with Variables on Both Sides Review
Quiz
•
8th Grade
