Unit 3 Pre-Assessment

Unit 3 Pre-Assessment

7th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Simplify Complex Frations

Simplify Complex Frations

7th Grade

12 Qs

Unit Rates and Constant of Proportionality

Unit Rates and Constant of Proportionality

7th Grade

12 Qs

CC1 Unit 7, Rate

CC1 Unit 7, Rate

5th - 7th Grade

12 Qs

Complex Fractions Unit Rate

Complex Fractions Unit Rate

7th Grade

10 Qs

Complex Fractions

Complex Fractions

7th Grade

10 Qs

Slope as Rate and Unit Rate

Slope as Rate and Unit Rate

6th - 10th Grade

10 Qs

Ratios & Unit Rates

Ratios & Unit Rates

7th - 8th Grade

13 Qs

Proportional Equations PRACTICE

Proportional Equations PRACTICE

7th Grade

15 Qs

Unit 3 Pre-Assessment

Unit 3 Pre-Assessment

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

CCSS
5.G.A.1, 6.NS.A.1, 8.G.A.3

+12

Standards-aligned

Created by

Amanda Smyle

Used 2+ times

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE SELECT QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Which of the following are scaled copies of the original portrait? Select ALL the apply.

A

B

C

D

E

Tags

CCSS.7.G.A.1

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

Identify the side length in Figure 1 that corresponds to the side length MQ in figure 2.

BC

AE

CD

DE

Tags

CCSS.8.G.A.2

CCSS.HSG.CO.B.6

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image
What is the scale factor from ΔABC to ΔDEF?
1/2
7/3
2
10/3

Tags

CCSS.8.G.A.4

CCSS.HSG.SRT.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image
What is the total cost of tickets if there are 7 adults?
$600
$75
$500
$525

Tags

CCSS.5.OA.B.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Find the unit rate:  $3.60 for 3 pounds of apples. How much does it cost for 1 pound of apples?
$1.00 per pound
$3.60 per pound
$1.20 per pound
$1.10 per pound

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

In the coordinate points (2,7) the 2 represents
y
origin
x
point

Tags

CCSS.5.G.A.1

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

20 sec • 1 pt

How do you write an ordered pair?
(X,X)
(Y,X)
(X,Y)
(Y,Y)

Tags

CCSS.5.G.A.1

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy

Already have an account?