3.5 day one

3.5 day one

Assessment

Assessment

Created by

Brent VanBoxel

Mathematics

6th Grade

12 plays

Easy

Student preview

quiz-placeholder

6 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE

1 min • 1 pt

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

2.

MULTIPLE CHOICE

1 min • 1 pt

A store has 120 customers in 6 hours. What is the unit rate in customers per hour?

3.

MULTIPLE CHOICE

1 min • 1 pt

Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?

4.

MULTIPLE CHOICE

1 min • 1 pt

A cashier at the grocery store rung up 2 customers in 8 minutes. At this rate, how long would it take to ring up 9 customers?

5.

MULTIPLE CHOICE

1 min • 1 pt

After 3 hours, Ernie had travelled 195 miles. If he travels at a constant speed, how far will he have travelled after 5 hours?

6.

MULTIPLE CHOICE

1 min • 1 pt

If Antonia can type 408 words in 4 minutes, how many words can she type per minute?

Find a similar activity

Create activity tailored to your needs using

Quizizz AI
Cumulative Review- 5th Period

10 questions

Cumulative Review- 5th Period

assessment

6th Grade

PM - Unit Ratios

10 questions

PM - Unit Ratios

assessment

6th Grade

Unit Rates

10 questions

Unit Rates

assessment

6th Grade

6th Enr Math Unit Rate

8 questions

6th Enr Math Unit Rate

assessment

6th Grade

Unit Rate

11 questions

Unit Rate

assessment

6th - 8th Grade

Unit Rate G6

8 questions

Unit Rate G6

assessment

6th Grade

Unit 3 Makeup Quiz

9 questions

Unit 3 Makeup Quiz

assessment

6th Grade

Unit Rates Retest

10 questions

Unit Rates Retest

assessment

6th - 7th Grade