
3.5 day one
Assessment
•
Brent VanBoxel
•
Mathematics
•
6th Grade
•
12 plays
•
Easy
Student preview

6 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE
1 min • 1 pt
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
2.
MULTIPLE CHOICE
1 min • 1 pt
A store has 120 customers in 6 hours. What is the unit rate in customers per hour?
3.
MULTIPLE CHOICE
1 min • 1 pt
Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
4.
MULTIPLE CHOICE
1 min • 1 pt
A cashier at the grocery store rung up 2 customers in 8 minutes. At this rate, how long would it take to ring up 9 customers?
5.
MULTIPLE CHOICE
1 min • 1 pt
After 3 hours, Ernie had travelled 195 miles. If he travels at a constant speed, how far will he have travelled after 5 hours?
6.
MULTIPLE CHOICE
1 min • 1 pt
If Antonia can type 408 words in 4 minutes, how many words can she type per minute?
Find a similar activity
Create activity tailored to your needs using
Cumulative Review- 5th Period
•
6th Grade
PM - Unit Ratios
•
6th Grade
Unit Rates
•
6th Grade
6th Enr Math Unit Rate
•
6th Grade
Unit Rate
•
6th - 8th Grade
Unit Rate G6
•
6th Grade
Unit 3 Makeup Quiz
•
6th Grade
Unit Rates Retest
•
6th - 7th Grade