Decimal Word Problems (VA SOL 6.5c)

Quiz
•
Mathematics
•
5th - 6th Grade
•
Medium
+3
Standards-aligned
Karla Wilday
Used 25+ times
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Ja'Nique bought two items for a school project. One item cost $7.35, and the other one cost $1.65. How much change will Ja'Nique receive if she paid for the items with a ten dollar bill?
$0.90
$1.00
$1.10
$2.65
Tags
CCSS.6.NS.B.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Taylah had a balance of $62.41 in her savings account. Then she took $8.95, $3.17, and $39.77 out of the account. How much did she have left in the account?
$10.52
$11.41
$20.52
$51.89
Tags
CCSS.6.NS.B.3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Samarjay bought 4 binders for $2.14 each, a pack of pencils for $1.25, and a new coat for $19.95. How much money did Samarjay spend altogether?
$23.34
$27.34
$28.66
$29.76
Tags
CCSS.7.EE.B.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Shi'Mear won $125 in a contest at the fair. After he won, he spent $46.75 on a concert ticket and $23.86 on gifts for his friends. How much did Shi'Mear have left?
$78.25
$70.61
$60.25
$54.39
Tags
CCSS.6.NS.B.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
A'mariyon bought one pen, one pack of paper, and a backpack. He gave the clerk $40. How much change did he receive?
$11.40
$9.40
$8.60
$7.78
Tags
CCSS.6.NS.B.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Apples are priced at $1.19 per pound, and figs are priced at $4.99 per pound. How much would 3 pounds of apples and 1 pound of figs cost altogether?
$6.18
$8.56
$9.75
$10.94
Tags
CCSS.7.EE.B.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Three friends bought a pizza for $11.85 and a gallon of milk for $2.78. They split the total cost evenly among the three. Which method would provide the estimate closest to the amount of money paid by each of the three friends?
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
14 questions
Multiplying and dividing fractions

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Writing and Evaluating Expressions Review

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Order of Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
3 digit divison with no remainders

Quiz
•
3rd - 5th Grade
20 questions
Division Basic 1

Quiz
•
5th Grade
17 questions
Solve for a Variable When Given the Value

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Multiply and Divide Fractions and Mixed Numbers

Quiz
•
5th - 7th Grade
17 questions
Eureka Grade 5 M5 Lesson 14/15 Flunecy

Quiz
•
5th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
25 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
5th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
Common Denominators

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
7 questions
Volume Review

Lesson
•
5th Grade