Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Dividing Fractions Word Problems

Dividing Fractions Word Problems

6th Grade

13 Qs

Grade 6 | Unit 2 | Lesson 12: Navigating a Table of Equivalent Ratios | Practice Problems

Grade 6 | Unit 2 | Lesson 12: Navigating a Table of Equivalent Ratios | Practice Problems

6th Grade - University

10 Qs

Rate or Unit Rate?

Rate or Unit Rate?

5th - 8th Grade

14 Qs

Unit Rate #3

Unit Rate #3

6th - 7th Grade

12 Qs

Solving Proportions

Solving Proportions

6th Grade

12 Qs

Multiply & Divide Decimals Word Problems

Multiply & Divide Decimals Word Problems

6th Grade

15 Qs

Multiplying and Dividing Decimals

Multiplying and Dividing Decimals

6th Grade

12 Qs

Math Solving Proportions

Math Solving Proportions

6th Grade

13 Qs

Unit Rates

Unit Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.1, 6.NS.B.3, 6.RP.A.2

Standards-aligned

Created by

Sharndon White

Used 454+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

FILL IN THE BLANK QUESTION

5 mins • 1 pt

The Miller's drove 510 miles in 8.5 hours. How many miles did they travel in just one hour?

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

FILL IN THE BLANK QUESTION

5 mins • 1 pt

Four students spent $9.40 on school lunches. How much did each student spend if they each bought the same lunch?

Tags

CCSS.6.NS.B.3

3.

FILL IN THE BLANK QUESTION

5 mins • 1 pt

A spider traveled 10 feet in 25 minutes. At this rate, how many feet did it travel in 1 minute?

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

FILL IN THE BLANK QUESTION

5 mins • 1 pt

Doug read 231 pages in 8 hours. He reads the same number of pages each hour. How many pages could he read in one hour?

Tags

CCSS.6.NS.B.3

5.

FILL IN THE BLANK QUESTION

5 mins • 1 pt

Sophia walked 6 miles in 90 minutes at Bear Creek Park. At this rate, how many miles did she walk each hour?

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

FILL IN THE BLANK QUESTION

5 mins • 1 pt

If there are 72 ounces for 6 steaks, how many ounces for each steak would that be?

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

FILL IN THE BLANK QUESTION

5 mins • 1 pt

Theo's mom bought an 8 pack of juice boxes for $4. How much did each juice box cost?

Tags

CCSS.6.NS.B.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?