
Unit Rates
Assessment
•
Hannah Tufexis
•
Mathematics
•
5th - 6th Grade
•
6 plays
•
Medium
23 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE
5 mins • 1 pt
2.
MULTIPLE CHOICE
5 mins • 1 pt
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
3.
MULTIPLE CHOICE
5 mins • 1 pt
A store has 120 customers in 6 hours. What is the unit rate in customers per hour?
4.
MULTIPLE CHOICE
5 mins • 1 pt
Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
5.
MULTIPLE CHOICE
5 mins • 1 pt
A cashier at the grocery store rung up 2 customers in 8 minutes. At this rate, how many customers can he ring up in 30 minutes?
6.
MULTIPLE CHOICE
5 mins • 1 pt
After 3 hours, Ernie had travelled 195 miles. If he travels at a constant speed, how far will he have travelled after 5 hours?
7.
MULTIPLE CHOICE
5 mins • 1 pt
If Antonia can type 408 words in 4 minutes, how many words can she type per minute?
8.
MULTIPLE CHOICE
5 mins • 1 pt
It cost me $46.80 to fill my 13-gallon gas tank. What was the price of gas per gallon?
9.
MULTIPLE CHOICE
5 mins • 1 pt
Which is the better buy? A 12-pack of Pepsi for $3.50 or a 6-pack for $1.80?
10.
MULTIPLE CHOICE
5 mins • 1 pt
You go to the grocery store to buy dog food. The store has three sizes available:
A 20-lb bag for $23.44
An 8-lb bag for $9.88
A 40-lb bag for $49.00
Which size bag has the lowest cost per pound rounded to the nearest cent?
Explore all questions with a free account
Popular Resources on Quizizz
17 questions
CAASPP Math Practice 3rd
•
3rd Grade
15 questions
Grade 3 Simulation Assessment 1
•
3rd Grade
20 questions
math review
•
4th Grade
19 questions
HCS Grade 5 Simulation Assessment_1 2425sy
•
5th Grade
16 questions
Grade 3 Simulation Assessment 2
•
3rd Grade
21 questions
6th Grade Math CAASPP Practice
•
6th Grade
13 questions
Cinco de mayo
•
6th - 8th Grade
20 questions
Reading Comprehension
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
19 questions
HCS Grade 5 Simulation Assessment_1 2425sy
•
5th Grade
21 questions
6th Grade Math CAASPP Practice
•
6th Grade
45 questions
5th Grade CAASPP Math Review
•
5th Grade
24 questions
HCS Grade 5 Simulation Assessment_2 2425sy
•
5th Grade
15 questions
FAST Math Review 1
•
5th Grade
20 questions
Equivalent Fractions/Comparing Fractions
•
3rd - 5th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6
•
6th Grade
18 questions
Math Review
•
6th Grade