Unit Rates

Unit Rates

Assessment

Assessment

Created by

Hannah Tufexis

Mathematics

5th - 6th Grade

6 plays

Medium

23 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE

5 mins • 1 pt

Media Image

2.

MULTIPLE CHOICE

5 mins • 1 pt

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

3.

MULTIPLE CHOICE

5 mins • 1 pt

A store has 120 customers in 6 hours. What is the unit rate in customers per hour?

4.

MULTIPLE CHOICE

5 mins • 1 pt

Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?

5.

MULTIPLE CHOICE

5 mins • 1 pt

A cashier at the grocery store rung up 2 customers in 8 minutes. At this rate, how many customers can he ring up in 30 minutes?

6.

MULTIPLE CHOICE

5 mins • 1 pt

After 3 hours, Ernie had travelled 195 miles. If he travels at a constant speed, how far will he have travelled after 5 hours?

7.

MULTIPLE CHOICE

5 mins • 1 pt

If Antonia can type 408 words in 4 minutes, how many words can she type per minute?

8.

MULTIPLE CHOICE

5 mins • 1 pt

It cost me $46.80 to fill my 13-gallon gas tank. What was the price of gas per gallon?

9.

MULTIPLE CHOICE

5 mins • 1 pt

Which is the better buy? A 12-pack of Pepsi for $3.50 or a 6-pack for $1.80?

10.

MULTIPLE CHOICE

5 mins • 1 pt

You go to the grocery store to buy dog food. The store has three sizes available:


A 20-lb bag for $23.44

An 8-lb bag for $9.88

A 40-lb bag for $49.00


Which size bag has the lowest cost per pound rounded to the nearest cent?

Explore all questions with a free account

or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?