
Rates/Unit Rates, Ratios, Proportions, Properties
Assessment
•
mercedez davidson
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Student preview

13 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE
5 mins • 1 pt
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
2.
MULTIPLE CHOICE
15 mins • 1 pt
3.
MULTIPLE CHOICE
5 mins • 1 pt
4.
MULTIPLE CHOICE
15 mins • 1 pt
5.
MULTIPLE CHOICE
30 sec • 1 pt
6.
MULTIPLE CHOICE
5 mins • 1 pt
7.
MULTIPLE CHOICE
5 mins • 1 pt
8.
MULTIPLE CHOICE
15 mins • 1 pt
9.
MULTIPLE CHOICE
1 min • 1 pt
10.
MULTIPLE CHOICE
3 mins • 1 pt
Explore all questions with a free account
Similar Resources on Quizizz
Rates and Unit Rates
•
6th - 7th Grade
Compare Rates
•
6th - 8th Grade
Rates, Ratios & Unit Rates
•
7th - 8th Grade
Ratios, Rates, and Unit Rates
•
7th Grade
Rates and Unit Rates - General Math
•
7th Grade
Review - Ratios, Rates, & Unit Rates
•
7th Grade
Ratios, Rates, Unit Rates, and Proportions
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Quizizz
STAAR reading review
•
4th - 5th Grade
7th STAAR Reading Review
•
7th Grade
STAAR Reading Review
•
4th - 7th Grade
STAAR reading vocabulary
•
4th - 5th Grade
STAAR Reading Review
•
3rd - 5th Grade
Reading STAAR Review
•
4th Grade
7th grade STAAR Reading Review
•
7th Grade
Revising and Editing
•
4th Grade