Rates/Unit Rates, Ratios, Proportions, Properties

Rates/Unit Rates, Ratios, Proportions, Properties

Assessment

Assessment

Created by

mercedez davidson

Mathematics

7th Grade

Hard

Student preview

quiz-placeholder

13 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE

5 mins • 1 pt

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

2.

MULTIPLE CHOICE

15 mins • 1 pt

Media Image

Harry mowed eight lawns and earned $96. How much did he earn for each lawn?

3.

MULTIPLE CHOICE

5 mins • 1 pt

If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute?

4.

MULTIPLE CHOICE

15 mins • 1 pt

Media Image

Four pounds of bananas cost $6.  What is the cost per pound of bananas?

5.

MULTIPLE CHOICE

30 sec • 1 pt

Media Image

Solve the proportion.

6.

MULTIPLE CHOICE

5 mins • 1 pt

Media Image

Solve the proportion:

7.

MULTIPLE CHOICE

5 mins • 1 pt

Media Image

8.

MULTIPLE CHOICE

15 mins • 1 pt

Media Image

9.

MULTIPLE CHOICE

1 min • 1 pt

If there are 5 boys and 7 girls, write the ratio of girls to boys.

10.

MULTIPLE CHOICE

3 mins • 1 pt

A bag of marbles comes with 3 blue marbles, 2 red marbles, and 5 yellow marbles. What is the ratio of red to yellow?

Explore all questions with a free account

or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?

Similar Resources on Quizizz

Rates and Unit Rates

18 questions

Rates and Unit Rates

assessment

6th - 7th Grade

Compare Rates

15 questions

Compare Rates

assessment

6th - 8th Grade

Rates, Ratios & Unit Rates

10 questions

Rates, Ratios & Unit Rates

assessment

7th - 8th Grade

Ratios, Rates, and Unit Rates

16 questions

Ratios, Rates, and Unit Rates

assessment

7th Grade

Rates and Unit Rates - General Math

15 questions

Rates and Unit Rates - General Math

assessment

7th Grade

Review - Ratios, Rates, & Unit Rates

10 questions

Review - Ratios, Rates, & Unit Rates

assessment

7th Grade

Ratios, Rates, Unit Rates, and Proportions

15 questions

Ratios, Rates, Unit Rates, and Proportions

assessment

6th - 7th Grade

Popular Resources on Quizizz

STAAR reading review

13 questions

STAAR reading review

assessment

4th - 5th Grade

7th STAAR Reading Review

16 questions

7th STAAR Reading Review

assessment

7th Grade

STAAR Reading Review

12 questions

STAAR Reading Review

assessment

4th - 7th Grade

STAAR reading vocabulary

14 questions

STAAR reading vocabulary

assessment

4th - 5th Grade

STAAR Reading Review

10 questions

STAAR Reading Review

assessment

3rd - 5th Grade

Reading STAAR Review

17 questions

Reading STAAR Review

assessment

4th Grade

7th grade STAAR Reading Review

24 questions

7th grade STAAR Reading Review

assessment

7th Grade

Revising and Editing

14 questions

Revising and Editing

assessment

4th Grade