Ratio Proportion Test

Quiz
•
Mathematics
•
4th Grade
•
Medium
Brad Watkins
Used 21+ times
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
What is the ratio of apples to pears?
2.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
What is the ratio of oranges to strawberries?
3.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
What is the ratio of cats to all animals?
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Ramon travels 20 miles in 20 minutes, how many miles can he travel in 120 minutes?
40
120
100
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
12 ounce shampoo bottle lasts Mike 16 weeks. How long would you expect an 18-ounce bottle of the same brand to last him?
24
100
30
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
2. Oreos $2.98 for 15.5 oz.
or
Chips Ahoy $2.50 for 14 oz.
Find the unit price of each and choose the better deal.
Oreos
Chips Ahoy
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Goldfish crackers $1.99 for 7.2 oz.
or
Cheez-its $2.70 for 13.7 oz.
Find the unit price of each and choose the better deal.
Goldfish
Cheez-its
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
13 questions
Weight

Quiz
•
4th Grade
18 questions
Measurement Conversions (Metric and Customary)

Quiz
•
4th Grade
20 questions
4.OA.A.2 Multiplicative Comparison

Quiz
•
4th - 6th Grade
12 questions
4.8C Conversion Measurements

Quiz
•
4th Grade
15 questions
Adding Three-Digit Numbers

Quiz
•
2nd Grade - University
10 questions
Converting Weight

Quiz
•
4th - 6th Grade
18 questions
Customary Weight (Which Unit)

Quiz
•
4th Grade
15 questions
Metric and Customary conversion

Quiz
•
4th - 5th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade