Ratio Proportion Test

Ratio Proportion Test

4th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Converting Customary units

Converting Customary units

4th Grade

11 Qs

Dot Plots & Stem and Leaf

Dot Plots & Stem and Leaf

4th - 6th Grade

20 Qs

Decimals and Fractions

Decimals and Fractions

4th - 5th Grade

12 Qs

4th Grade Virginia SOL Math Practice #3

4th Grade Virginia SOL Math Practice #3

4th Grade

20 Qs

Measurement Review 4th Grade STAAR

Measurement Review 4th Grade STAAR

4th Grade

10 Qs

Ounces and Pounds Equivalents

Ounces and Pounds Equivalents

4th Grade

10 Qs

Converting Weight

Converting Weight

4th - 6th Grade

10 Qs

Compare Unit Rate Fractions

Compare Unit Rate Fractions

4th Grade - University

13 Qs

Ratio Proportion Test

Ratio Proportion Test

Assessment

Quiz

Mathematics

4th Grade

Medium

Created by

Brad Watkins

Used 21+ times

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the ratio of apples to pears?

2.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the ratio of oranges to strawberries?

3.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the ratio of cats to all animals?

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Ramon travels 20 miles in 20 minutes, how many miles can he travel in 120 minutes?

40

120

100

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

12 ounce shampoo bottle lasts Mike 16 weeks. How long would you expect an 18-ounce bottle of the same brand to last him?

24

100

30

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

2. Oreos $2.98 for 15.5 oz.

or

Chips Ahoy $2.50 for 14 oz.

Find the unit price of each and choose the better deal.

Oreos

Chips Ahoy

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Goldfish crackers $1.99 for 7.2 oz.

or

Cheez-its $2.70 for 13.7 oz.

Find the unit price of each and choose the better deal.

Goldfish

Cheez-its

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?