Math Fluency 11/18/21

Math Fluency 11/18/21

Assessment

Assessment

Created by

Patricia Radford

Mathematics

6th Grade

2 plays

Medium

Student preview

quiz-placeholder

5 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE

5 mins • 1 pt

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

2.

MULTIPLE CHOICE

5 mins • 1 pt

If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute?

3.

MULTIPLE CHOICE

5 mins • 1 pt

A store has 120 customers in 6 hours. What is the unit rate in customers per hour?

4.

MULTIPLE CHOICE

5 mins • 1 pt

If Maya makes $10 an hour at her after school job, how many hours will it take her to earn $150?

5.

MULTIPLE CHOICE

2 mins • 1 pt

Christina biked 36 miles in 6 hours. If she biked at a constant speed, how many miles did she ride in one hour?