Coin Word Problems

Coin Word Problems

2nd Grade

6 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Solving Word Problems Involving Money

Solving Word Problems Involving Money

2nd Grade

10 Qs

Counting Coins

Counting Coins

2nd Grade

10 Qs

Week 12 Money Quiz

Week 12 Money Quiz

2nd Grade

10 Qs

Money values, word problems, and counting coins.

Money values, word problems, and counting coins.

2nd Grade

10 Qs

Counting Money and Making Change

Counting Money and Making Change

2nd - 6th Grade

10 Qs

Problemas Con Nickels, Quarters Y Dimes

Problemas Con Nickels, Quarters Y Dimes

2nd Grade - University

10 Qs

Coin Counting: Subtract & Compare Values Challenge

Coin Counting: Subtract & Compare Values Challenge

2nd Grade - University

10 Qs

Counting Coins

Counting Coins

1st - 3rd Grade

10 Qs

Coin Word Problems

Coin Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

2nd Grade

Medium

Created by

Madeleine Kiblinger

Used 19+ times

FREE Resource

6 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Mrs. Wales has 1 dollar, 1 nickel, and 4 pennies. How much money does Mrs. Wales have? Use $ in your answer.

$1.09

$1.90

$1.14

$1. 54

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Miss Silva has 2 dimes, 3 nickels, and 2 pennies. How much money does Miss Silva have? Use cents in your answer.

42 cents

232 cents

37 cents

$1.99

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

The cost of a candy bar is a dime. Mrs. Weber buys 6 candy bars. How much money does Mrs. Weber spend? Use cents in your answer.

30 cents

60 cents

$1.00

25 cents

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Mrs. Dunn has 2 dollars, 3 dimes, and 6 pennies. How much money does Mrs. Dunn have? Use $ in your answer.

$3.26

326 cents

236 cents

$2.36

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Mr. B has 4 dimes, 5 nickels, and 2 pennies. How much money does Mr. B have? Use cents in your answer.

67 cents

$4.52

72 cents

45 cents

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

The cost of one ball is a nickel. Ms. Hoffman and Ms. Perr buy 7 balls for some of their students. How much money did the kindergarten teachers spend?

$1.75

70 cents

7 cents

35 cents