Ratios, rates and unit rates

Ratios, rates and unit rates

7th - 9th Grade

22 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Test quiz

Test quiz

8th - 12th Grade

20 Qs

Transformation

Transformation

8th Grade

20 Qs

Long Division of Rational Numbers

Long Division of Rational Numbers

6th - 7th Grade

19 Qs

Integers and Fractions

Integers and Fractions

4th - 8th Grade

20 Qs

Linear Inequalities in two variables

Linear Inequalities in two variables

9th - 10th Grade

21 Qs

Quarter 1 Extra Credit

Quarter 1 Extra Credit

6th - 8th Grade

20 Qs

Simplifying Radicals 2

Simplifying Radicals 2

9th Grade

20 Qs

7th grade math review (Cade)

7th grade math review (Cade)

7th Grade

20 Qs

Ratios, rates and unit rates

Ratios, rates and unit rates

Assessment

Quiz

Mathematics

7th - 9th Grade

Medium

Used 4+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

22 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the unit rate for the following situation:


Alice drives 250 miles in 5 hours. 

 250 miles5 hours\frac{250\ miles}{5\ hours} 

 50 miles1 hr\frac{50\ miles}{1\ hr} 

 125 miles2.5 hrs\frac{125\ miles}{2.5\ hrs} 

 1 hr50 miles\frac{1\ hr}{50\ miles} 

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the unit rate for the following situation:


The pasta costs $2.60 for 20 ounces. 

 0.131 ounce\frac{\text{}0.13}{1\ ounce} 

 2.6020 ounces\frac{2.60}{20\ ounces} 

 1.3010 ounces\frac{1.30}{10\ ounces} 

 20 ounces2.60\frac{20\ ounces}{2.60} 

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the unit rate for the following situation:


There are 116 students in 4 rooms. 

 1 class29 students\frac{1\ class}{29\ students}  

 4 classes116 students\frac{4\ classes}{116\ students} 

 116 students4 classes\frac{116\ students}{4\ classes} 

 29 students1 class\frac{29\ students}{1\ class} 

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

It cost me $46.80 to fill my 13-gallon gas tank. What was the price of gas per gallon?

$3.40

$3.30

$3.60

$3.55

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Which is the better buy? A 12-pack of Pepsi for $3.50 or a 6-pack for $1.80?

6 pack

12 pack

They're the same

Neither, I prefer Coke

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

You're throwing a party, and you ordered 15 pizzas for your guests. Your total came to $97.50. What was your unit cost per pizza?

$4.95 per pizza

$6.50 per pizza

$7.25 per pizza

$5.75 per pizza

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If Maya makes $10 an hour at her after school job, how many hours will it take her to earn $150?

10 hours

15 hours

5 hours

20 hours

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?