
Ratios, rates and unit rates
Quiz
•
Mathematics
•
7th - 9th Grade
•
Medium
Used 4+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
22 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the unit rate for the following situation:
Alice drives 250 miles in 5 hours.
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the unit rate for the following situation:
The pasta costs $2.60 for 20 ounces.
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the unit rate for the following situation:
There are 116 students in 4 rooms.
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
It cost me $46.80 to fill my 13-gallon gas tank. What was the price of gas per gallon?
$3.40
$3.30
$3.60
$3.55
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which is the better buy? A 12-pack of Pepsi for $3.50 or a 6-pack for $1.80?
6 pack
12 pack
They're the same
Neither, I prefer Coke
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
You're throwing a party, and you ordered 15 pizzas for your guests. Your total came to $97.50. What was your unit cost per pizza?
$4.95 per pizza
$6.50 per pizza
$7.25 per pizza
$5.75 per pizza
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If Maya makes $10 an hour at her after school job, how many hours will it take her to earn $150?
10 hours
15 hours
5 hours
20 hours
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
20 questions
Multiplying And Dividing Decimals 6th Grade
Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Writing, reading, and evaluating algebraic expressions
Quiz
•
7th - 12th Grade
20 questions
Equations with Rational Coefficients
Quiz
•
7th - 8th Grade
20 questions
Scatter Plots and Association
Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
stats grade 6
Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Conditions for congruence in triangles - Practice
Quiz
•
9th Grade
20 questions
Percents, Decimals, Fractions
Quiz
•
7th Grade
17 questions
Module 3 Review Multi-Digit Decimal Operations
Quiz
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
11 questions
How well do you know your Christmas Characters?
Lesson
•
3rd Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
20 questions
How the Grinch Stole Christmas
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
15 questions
Solving Equations with Variables on Both Sides Review
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Solving Systems of Equations by Graphing
Quiz
•
8th Grade
15 questions
Christmas Movie Trivia
Quiz
•
7th Grade
25 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Scatter Plots and Line of Best Fit
Quiz
•
8th Grade
12 questions
8th U4L11 On Both of the Lines
Quiz
•
8th Grade
33 questions
Algebra 1 Semester 1 Final 2025
Quiz
•
8th - 10th Grade
