Are the two ratios of red to yellow M&Ms equal?

CH. 4 Quiz
Quiz
•
Tania Rodriguez
•
Mathematics
•
6th Grade
•
2 plays
•
Hard
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Yes
No
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
A watermelon cost $3.24 for 3 pounds, what is the cost per pound?
$9.72
$1.08
$6.24
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Sara drives 330 miles in 5 hours. What is her rate per hour?
1,650 miles per hour
335 miles per hour
66 miles per hour
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
What are two equal ratios called?
Unit Rate
Numbers
Proportions
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
The ratio of a persons weight on Earth to his weight on the Moon is 6 to 1. Xavier weighs 90 pounds on Earth. How much would he weigh on the Moon?
60 pounds
96 pounds
540 pounds
15 poudns
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Which is an INCORRECT method to express a ratio of 4 cats to 7 dogs?
4 to 7
7 and 4
4 : 7
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
x=15
x=11
x=1/11
x=20
Explore all questions with a free account
Similar Resources on Quizizz
17 questions
IM Grade 6 Unit 3 Review
Quiz
•
6th Grade
10 questions
6th Grade Rates & Percentages
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Rates, Unit Rates, Proportions
Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Multiplying and Dividing Decimals Word Problems By:Ricky Zhang
Quiz
•
6th Grade
12 questions
Ratio Tables
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Rate and Unit Rate Quiz
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Unit Rates
Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
19 questions
Naming Polygons
Quiz
•
3rd Grade
14 questions
Prime Factorization
Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review
Quiz
•
4th Grade
21 questions
6th Grade Math CAASPP Practice
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Reading Comprehension
Quiz
•
5th Grade
20 questions
Types of Credit
Quiz
•
9th - 12th Grade
35 questions
4th Grade Math SOL Review
Quiz
•
4th Grade
20 questions
Taxes
Quiz
•
9th - 12th Grade
Discover more resources for Mathematics
14 questions
Prime Factorization
Quiz
•
6th Grade
21 questions
6th Grade Math CAASPP Practice
Quiz
•
6th Grade
18 questions
Math Review
Quiz
•
6th Grade
20 questions
6th Grade Math SOL Review
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Math Review
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Order of Operations
Quiz
•
6th Grade
31 questions
FINAL 6th MATH SOL REVIEW
Quiz
•
6th Grade
47 questions
NC 6th Grade EOG Math Review - Released Test 2015
Quiz
•
6th Grade
