CH. 4 Quiz

CH. 4 Quiz

6th Grade

15 Qs

Student preview

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

10 Qs

Dividing Fractions & Simplifying Complex Fractions

Dividing Fractions & Simplifying Complex Fractions

6th - 7th Grade

20 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

15 Qs

Unit Rate

Unit Rate

6th Grade

10 Qs

Rate & Unit Rate

Rate & Unit Rate

6th Grade

20 Qs

Open Up Grade 6 Unit 2

Open Up Grade 6 Unit 2

6th Grade

20 Qs

Using and Solving Unit Rates

Using and Solving Unit Rates

6th Grade

15 Qs

6th Grade Rates & Percentages

6th Grade Rates & Percentages

6th Grade

10 Qs

CH. 4 Quiz

CH. 4 Quiz

Assessment

Quiz

Created by

Tania Rodriguez

Mathematics

6th Grade

2 plays

Hard

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Are the two ratios of red to yellow M&Ms equal?

Yes

No

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A watermelon cost $3.24 for 3 pounds, what is the cost per pound?

$9.72

$1.08

$6.24

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Sara drives 330 miles in 5 hours. What is her rate per hour?

1,650 miles per hour

335 miles per hour

66 miles per hour

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

What are two equal ratios called?

Unit Rate

Numbers

Proportions

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

The ratio of a persons weight on Earth to his weight on the Moon is 6 to 1. Xavier weighs 90 pounds on Earth. How much would he weigh on the Moon?

60 pounds

96 pounds

540 pounds

15 poudns

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Which is an INCORRECT method to express a ratio of 4 cats to 7 dogs?

4 to 7

7 and 4

4 : 7

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

x=15

x=11

x=1/11

x=20

Explore all questions with a free account

or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?