IM End-of-Unit 3 Review

IM End-of-Unit 3 Review

6th Grade

14 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Rates  and  Unit Rates Quiz

Rates and Unit Rates Quiz

6th Grade

10 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

14 Qs

Unit 1 Review

Unit 1 Review

5th - 6th Grade

13 Qs

Rates & Unit Rates

Rates & Unit Rates

6th Grade

15 Qs

Rates and Unit Rates Quiz

Rates and Unit Rates Quiz

6th Grade

10 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

14 Qs

IM 6th grade Unit 3 review

IM 6th grade Unit 3 review

6th Grade

11 Qs

Estimating Fractions Sums and Differences

Estimating Fractions Sums and Differences

6th Grade

13 Qs

IM End-of-Unit 3 Review

IM End-of-Unit 3 Review

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

Created by

Wendy Long

Used 18+ times

FREE Resource

14 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

A bag of candy has 36 pieces, 12 of them are Kit Kats. What percentage of the candy are Kit Kats?

25%

33%

12%

.33%

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Ali drives to Minneapolis at a constant speed of 245 miles in 3.5 hours. How many miles does she travel in 1 hour?

80 mph

65 mph

75 mph

70 mph

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

If a passenger train travels 472 miles in 8 hours, how many miles would it travel in 5 hours?

295 miles

59 miles

94.5 miles

259 miles

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

Randy can only deadlift 60% of his goal for competition. If he can currently deadlift 180 pounds, what is his goal?

400 pounds

108 pounds

300 pounds

250 pounds

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

An apple orchard lets you pick 4 bags of apples for $24. What is the price per bag of apples?

$96

$6 per bag

$16 per bag

$8 per bag

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

An apple orchard lets you pick 4 bags of apples for $24. How much of a bag can you buy for $1

0.17 of a bag

1.7 bags

.6 of a bag

6 bags

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

An apple orchard lets you pick 4 bags of apples for $24. At this rate, how many bags can you purchase for $60?

15 bags

10 bags

8 bags

6 bags

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?