IM End-of-Unit 3 Review

IM End-of-Unit 3 Review

6th Grade

14 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit 2 Review

Unit 2 Review

6th Grade

15 Qs

Mixed Bag II Grade 4

Mixed Bag II Grade 4

4th - 6th Grade

10 Qs

Pop Quiz- rates, proportions

Pop Quiz- rates, proportions

6th - 7th Grade

10 Qs

MPAH Maths 6A WB 47-52

MPAH Maths 6A WB 47-52

6th Grade

17 Qs

Review for mid term

Review for mid term

6th Grade

12 Qs

PRE-ICFES 11

PRE-ICFES 11

1st - 12th Grade

18 Qs

Divide mixed numbers

Divide mixed numbers

6th Grade

12 Qs

Bootcamp Review #3 - RP.1-3

Bootcamp Review #3 - RP.1-3

6th Grade

12 Qs

IM End-of-Unit 3 Review

IM End-of-Unit 3 Review

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Practice Problem

Hard

CCSS
6.RP.A.3C, 6.RP.A.1, 6.RP.A.3B

+3

Standards-aligned

Created by

Wendy Long

Used 21+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

14 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

A bag of candy has 36 pieces, 12 of them are Kit Kats. What percentage of the candy are Kit Kats?

25%

33%

12%

.33%

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Ali drives to Minneapolis at a constant speed of 245 miles in 3.5 hours. How many miles does she travel in 1 hour?

80 mph

65 mph

75 mph

70 mph

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

If a passenger train travels 472 miles in 8 hours, how many miles would it travel in 5 hours?

295 miles

59 miles

94.5 miles

259 miles

Tags

CCSS.6.NS.B.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

Randy can only deadlift 60% of his goal for competition. If he can currently deadlift 180 pounds, what is his goal?

400 pounds

108 pounds

300 pounds

250 pounds

Tags

CCSS.6.RP.A.3C

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

An apple orchard lets you pick 4 bags of apples for $24. What is the price per bag of apples?

$96

$6 per bag

$16 per bag

$8 per bag

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

An apple orchard lets you pick 4 bags of apples for $24. How much of a bag can you buy for $1

0.17 of a bag

1.7 bags

.6 of a bag

6 bags

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

An apple orchard lets you pick 4 bags of apples for $24. At this rate, how many bags can you purchase for $60?

15 bags

10 bags

8 bags

6 bags

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?