IM End-of-Unit 3 Review

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Medium
+3
Standards-aligned
Wendy Long
Used 18+ times
FREE Resource
14 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
A bag of candy has 36 pieces, 12 of them are Kit Kats. What percentage of the candy are Kit Kats?
25%
33%
12%
.33%
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Ali drives to Minneapolis at a constant speed of 245 miles in 3.5 hours. How many miles does she travel in 1 hour?
80 mph
65 mph
75 mph
70 mph
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
If a passenger train travels 472 miles in 8 hours, how many miles would it travel in 5 hours?
295 miles
59 miles
94.5 miles
259 miles
Tags
CCSS.6.NS.B.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Randy can only deadlift 60% of his goal for competition. If he can currently deadlift 180 pounds, what is his goal?
400 pounds
108 pounds
300 pounds
250 pounds
Tags
CCSS.6.RP.A.3C
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
An apple orchard lets you pick 4 bags of apples for $24. What is the price per bag of apples?
$96
$6 per bag
$16 per bag
$8 per bag
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
An apple orchard lets you pick 4 bags of apples for $24. How much of a bag can you buy for $1
0.17 of a bag
1.7 bags
.6 of a bag
6 bags
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
An apple orchard lets you pick 4 bags of apples for $24. At this rate, how many bags can you purchase for $60?
15 bags
10 bags
8 bags
6 bags
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
12 questions
Measurement Systems (Conversion Factors)

Quiz
•
6th Grade
13 questions
Ratio/ Rate/ Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Dividing Fractions Word Problems

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Multiplying and Dividing Decimals

Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
Rate and Unit Rate Quiz

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Solving Proportions

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Decimal Multiplication and Divison

Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
Rational Number Word Problems

Quiz
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade