Look at the visual fraction model. What equation does it express?
Multiplying Fractions (4th Grade)

Quiz
•
Mathematics
•
4th Grade
•
Medium
Chandler Watson
Used 24+ times
FREE Resource
14 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
1/4 x 9 = 9/4 = 2 & 1/4
3/4 x 3 = 9/4 = 2 & 1/4
3 x 3 = 9
3 x 2/3 = 6/3 = 2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
This is a fraction model that represents 4/5 x 4. Which expression represents the same amount as a multiple of a unit fraction?
1/5 x 8 = 8/5 = 1 & 3/5
1/4 x 16 = 16/4 = 4
1/5 x 12 = 12/5 = 2 & 2/5
1/5 x 16 = 16/5 = 3 & 1/5
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Each person on the basketball team had 2/3 of a water bottle. If there are 7 people on the team, how many water bottles did they drink?
4 & 2/3 bottles
5 bottles
4 and 1/3 bottles
3 and 2/3 bottles
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Jessilyn has a bad habit of opening a new bag of Skittles, even when she hasn't finished the first bag. Today, Jessilyn ate from 7 bags of Skittles, and had 1/2 of each bag. Which equation shows the total amount of bags she ate?
7 x 1/3 = 7/3 = 2 & 1/3
6 x 1/2 = 6/2 = 3 bags
7 x 1/2 = 7/2 = 3 & 1/2 bags
6 x 1/3 = 6/3 = 2 bags
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Kimber and 3 friends each had a slice of cake after dinner. All the girls had 1/5 of their slice left over. If they put their slices altogether, how much of a piece of cake would they have?
3 x 1/5 = 3/5
4 x 1/5 = 4/5
3 x 1/4 = 3/4
4 x 1/4 = 4/4 = 1
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Hillary has 3 strips of leather that are 2/5 of a yard long. She is using them for an art project. If she lined them up side by side, how long would the strips be? Which number line models this problem?
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
After saving up for a little while, Jamal had $25. He decided to use 1/5 of his money for a new pack of Pokemon cards. He plans on saving the rest. If the Pokemon cards cost $4, will he have enough to complete the purchase?
Yes, he has $5, so he can purchase the cards for $4.
Yes, he has $4, so he will have exactly the right amount to purchase the cards.
No, he has $3, so he will not have enough to purchase the cards.
Yes, he has $25, so he will have enough to purchase the cards for $4.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Factor Pair Practice

Quiz
•
3rd - 5th Grade
12 questions
Multiply Fractions

Quiz
•
3rd - 4th Grade
10 questions
Multiplying Fractions by Whole Numbers with Models

Quiz
•
4th - 5th Grade
12 questions
Multiplying fractions

Quiz
•
4th - 6th Grade
15 questions
Multiplying Whole Numbers and Fractions

Quiz
•
4th - 5th Grade
10 questions
MATEMATIK TAMBAHAN TINGKATAN 4

Quiz
•
4th - 5th Grade
14 questions
Properties of Multiplication

Quiz
•
3rd - 4th Grade
15 questions
Wzory skróconego mnożenia

Quiz
•
1st - 5th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Addition and Subtraction

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd - 5th Grade
20 questions
Multiplication and Division Facts

Quiz
•
4th Grade
12 questions
Summer Trivia

Quiz
•
1st - 5th Grade
20 questions
Math review

Quiz
•
4th Grade