6th Grade Midterm Review

6th Grade Midterm Review

6th Grade

41 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Math Revision Y6 T3

Math Revision Y6 T3

6th Grade

39 Qs

Evaluating Expressions and Order of Operations Pre-test

Evaluating Expressions and Order of Operations Pre-test

6th - 7th Grade

36 Qs

Práctica de Tablas de Multiplicar

Práctica de Tablas de Multiplicar

1st - 6th Grade

36 Qs

Multiplication

Multiplication

3rd - 12th Grade

40 Qs

Latihan US Matematika 2022

Latihan US Matematika 2022

4th - 6th Grade

40 Qs

Gr6 Revision template for T1 exam

Gr6 Revision template for T1 exam

6th Grade

41 Qs

OSOBINE ČETVOROUGLA

OSOBINE ČETVOROUGLA

6th Grade

36 Qs

PORCENTAJES Y PROPORCIONALIDAD 6º NIVEL

PORCENTAJES Y PROPORCIONALIDAD 6º NIVEL

6th Grade

40 Qs

6th Grade Midterm Review

6th Grade Midterm Review

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 6.NS.B.3, 4.OA.B.4

+13

Standards-aligned

Created by

Katie Kline

Used 13+ times

FREE Resource

41 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Camille sold 6 books for a total of $75.60. She sold each book for the same price. What is the unit rate for Camille’s books?  
$453.60
$12.60
$0.079
$12.06

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A recipe for cookies says to mix 2 parts flour with 3 parts sugar. What is the ratio of flour to sugar?  
2 to 3
3 to 2
3 to 5
2 to 5

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

What is the unit rate if 11 cans of cat food cost $25.63?      
$281.93
$0.43
$2.33
11/$25.63

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Write 3/100 as a percent.
3%
30%
3/100%
0.03%

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Write 0.68 as a percent.
0.68%
6.8%
68%
68/100%

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Write  5 2/7  as an improper fraction.
37/7
14/7
37/5
7/37

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Which is the greatest common factor (GCF) of 18 and 36?  
12
3
2
18

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy

Already have an account?