Constant of Proportionality Quiz

Quiz
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Hard
undefined Ruhmel
FREE Resource
14 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
20 sec • 1 pt
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
What is the ratio of red apples to green apples
7 : 3
4 : 7
4 : 3
3 : 4
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
If Justin can type 408 words in 4 minutes, find the unit rate in words per minute.
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Four pounds of bananas cost $6. Find the unit price?
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
If a dozen doughnuts cost $3.00, what is the unit price?
1 doughnuts would cost $0.15
1 doughnuts would cost $0.25
1 doughnuts would cost $0.30
1 doughnuts would cost $1.15
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Which is the better deal?
A 4 pack of t-shirts for $2.24
A 6-pack of t-shirts for $3.12
An 8 pack of t-shirts for $4.24
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Constant of Proportionality (Tables) Practice

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Unit Rate & Unit Price

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Unit Rate Word Problems with Fractions

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Proportionality Practice 7th

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Linear functions review 1

Quiz
•
8th - 9th Grade
15 questions
Proportional Relationships: Tables, Equations, and Graphs

Quiz
•
7th - 8th Grade
13 questions
Unit Rate & Proportions

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
16 questions
Function or Non-Function?

Quiz
•
8th - 10th Grade
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
20 questions
Circles & Polygons 2025

Quiz
•
8th Grade