Constant of Proportionality Quiz

Constant of Proportionality Quiz

6th - 8th Grade

14 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

C.O.P. and Proportional Relationships

C.O.P. and Proportional Relationships

7th Grade

16 Qs

Understanding Slope

Understanding Slope

7th - 9th Grade

15 Qs

Unit Rate/Unit Price

Unit Rate/Unit Price

6th Grade

16 Qs

Interpreting Linear Tables

Interpreting Linear Tables

8th Grade

15 Qs

Mini-Assessment 7.3A & 7.4A

Mini-Assessment 7.3A & 7.4A

7th Grade

18 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th - 7th Grade

10 Qs

Making Equations from Linear Representations

Making Equations from Linear Representations

8th Grade

12 Qs

Constant of Proportionality (Tables) Practice

Constant of Proportionality (Tables) Practice

6th - 7th Grade

10 Qs

Constant of Proportionality Quiz

Constant of Proportionality Quiz

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 8th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, 7.RP.A.2B

+4

Standards-aligned

Created by

undefined Ruhmel

FREE Resource

14 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

20 sec • 1 pt

Media Image
Ten soccer players were going to a soccer tournament with their three coaches. What is the ratio of coaches to players? 
10 : 3
10:13
3 : 10
3:13

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

What is the ratio of red apples to green apples

7 : 3

4 : 7

4 : 3

3 : 4

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image
What is the ratio of triangles to squares?
2:6
5:6
3:4
4:3

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

If Justin can type 408 words in 4 minutes, find the unit rate in words per minute.

102 words per minute
100 words per minute
400 words per minute
412 words per minute

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

Four pounds of bananas cost $6.  Find the unit price?

$24 per pound
$1.50 per pound
$1 per pound
$6 per pound

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

If a dozen doughnuts cost $3.00, what is the unit price?

1 doughnuts would cost $0.15

1 doughnuts would cost $0.25

1 doughnuts would cost $0.30

1 doughnuts would cost $1.15

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Which is the better deal?

A 4 pack of t-shirts for $2.24

A 6-pack of t-shirts for $3.12

An 8 pack of t-shirts for $4.24

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?