Constant of Proportionality Quiz

Constant of Proportionality Quiz

6th - 8th Grade

14 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Linear functions review 1

Linear functions review 1

8th - 9th Grade

10 Qs

Graphing Proportional Relationships

Graphing Proportional Relationships

6th - 7th Grade

11 Qs

Mini-Assessment 7.3A & 7.4A

Mini-Assessment 7.3A & 7.4A

7th Grade

18 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th - 7th Grade

10 Qs

Multiplying and Dividing Integers

Multiplying and Dividing Integers

6th - 8th Grade

15 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

15 Qs

Unit Rate/Unit Price

Unit Rate/Unit Price

6th Grade

16 Qs

21.22 M7 U4 OUR Lessons 1-5

21.22 M7 U4 OUR Lessons 1-5

7th Grade

13 Qs

Constant of Proportionality Quiz

Constant of Proportionality Quiz

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 8th Grade

Hard

Created by

undefined Ruhmel

FREE Resource

14 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

20 sec • 1 pt

Media Image
Ten soccer players were going to a soccer tournament with their three coaches. What is the ratio of coaches to players? 
10 : 3
10:13
3 : 10
3:13

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

What is the ratio of red apples to green apples

7 : 3

4 : 7

4 : 3

3 : 4

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image
What is the ratio of triangles to squares?
2:6
5:6
3:4
4:3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

If Justin can type 408 words in 4 minutes, find the unit rate in words per minute.

102 words per minute
100 words per minute
400 words per minute
412 words per minute

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

Four pounds of bananas cost $6.  Find the unit price?

$24 per pound
$1.50 per pound
$1 per pound
$6 per pound

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

If a dozen doughnuts cost $3.00, what is the unit price?

1 doughnuts would cost $0.15

1 doughnuts would cost $0.25

1 doughnuts would cost $0.30

1 doughnuts would cost $1.15

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Which is the better deal?

A 4 pack of t-shirts for $2.24

A 6-pack of t-shirts for $3.12

An 8 pack of t-shirts for $4.24

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?