Constant of Proportionality Quiz

Quiz
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Hard
+4
Standards-aligned
undefined Ruhmel
FREE Resource
14 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
20 sec • 1 pt
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
What is the ratio of red apples to green apples
7 : 3
4 : 7
4 : 3
3 : 4
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
If Justin can type 408 words in 4 minutes, find the unit rate in words per minute.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Four pounds of bananas cost $6. Find the unit price?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
If a dozen doughnuts cost $3.00, what is the unit price?
1 doughnuts would cost $0.15
1 doughnuts would cost $0.25
1 doughnuts would cost $0.30
1 doughnuts would cost $1.15
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Which is the better deal?
A 4 pack of t-shirts for $2.24
A 6-pack of t-shirts for $3.12
An 8 pack of t-shirts for $4.24
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
14 questions
8.4B Questions 1-10 & 8.4C Questions 1-4

Quiz
•
8th Grade
12 questions
Proportionality Practice 7th

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Proportional Relationships: Tables, Equations, and Graphs

Quiz
•
7th - 8th Grade
15 questions
Review: Slope & Rate of Change

Quiz
•
7th - 8th Grade
13 questions
Unit Rate & Proportions

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Unit Price

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Open Up Unit 2 Lessons 1-3 (Grade 7)

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Finding Unit Rate

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Converting Repeating Decimals to Fractions

Quiz
•
8th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Adding Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Absolute value

Quiz
•
7th Grade