Math Elearning

Math Elearning

7th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Compare Proportional Relationship Graphs

Compare Proportional Relationship Graphs

6th - 9th Grade

18 Qs

Is This Graph Proportional

Is This Graph Proportional

7th Grade - University

15 Qs

Proportional Relationships in Tables and Graphs

Proportional Relationships in Tables and Graphs

7th Grade

15 Qs

Proportions: Tables and Graphs

Proportions: Tables and Graphs

7th - 8th Grade

17 Qs

Proportional Graphs

Proportional Graphs

7th - 8th Grade

20 Qs

Interpret Proportional Relationships

Interpret Proportional Relationships

7th Grade

20 Qs

Comparing Proportional Relationships

Comparing Proportional Relationships

7th - 8th Grade

25 Qs

Chapter 1 (Lesson 1.4 to 1.5)

Chapter 1 (Lesson 1.4 to 1.5)

7th Grade

16 Qs

Math Elearning

Math Elearning

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

Created by

Stephen Gurney

Used 6+ times

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Mr. Diaz changed his shower head to conserve water and energy. The table shows the relationship between the amount of flow and the duration of the water flow.


Which statement BEST describes the rate of water flow?

0.4 gallons per minute

2.1 gallons per minute

2.5 gallons per minute

3.0 gallons per minute

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

The graph shows the cost of grapes when purchased by the pound.


What is the cost for 1 pound of grapes?

$0.70

$1.25

$1.40

$1.50

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Which graph represents a proportional relationship between x and y?

Media Image
Media Image
Media Image
Media Image

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

The graph shows the cost of tickets to an amusement park.


According to the graph, what would be the cost of one ticket?

$25

$35

$50

$60

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Four customers at a gas station this morning each purchased the same type of gasoline. The table shows the amounts of gasoline they purchased and the costs.


Using the data in the table above, how much does 1 gallon of gas cost?

$3.50

$4.00

$4.50

$5.00

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image
Which statement below accurately represents the graph?
$100 is earned for each hour worked
$200 earned for every 2 hours worked
is the unit rate
$500 is earned for every 8 hours worked
$200 is earned after working 3 hours

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image
What is the unit rate for the rain fall?
2 cm per hour
1 cm per hour
1/2 cm per hour
4 cm per hour

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?