NC Check In 2 Review

NC Check In 2 Review

6th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratio and Proportion Challenge

Ratio and Proportion Challenge

6th - 8th Grade

15 Qs

Topic 6 Practice Quiz

Topic 6 Practice Quiz

6th Grade

17 Qs

INTEGERS

INTEGERS

6th Grade

15 Qs

Surface Area of Cubes

Surface Area of Cubes

6th - 7th Grade

15 Qs

Practical Math - Mental Calculation Practice

Practical Math - Mental Calculation Practice

6th Grade

20 Qs

Revision about Fraction

Revision about Fraction

6th - 7th Grade

15 Qs

Rate, base, and Percentage

Rate, base, and Percentage

6th Grade

16 Qs

NC Check In 2 Review

NC Check In 2 Review

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Practice Problem

Hard

6.NS.3, 6.EE.1, 6.RP.4

+3

Standards-aligned

Created by

Lissa Teston

Used 110+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

1

2

3

4

Tags

6.NS.1

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

5

7

11

12

Tags

6.NS.1

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

2

4

6

8

Tags

6.NS.1

4.

FILL IN THE BLANK QUESTION

5 mins • 1 pt

Shawn has 8,784 feet of wire fencing. He will cut the fencing into 2-yard sections. How many sections of fencing will Mario have? (note: 1 yard = 3 feet)

Tags

6.NS.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Jana will drive to her friend’s house.

Her friend lives 2,470 miles away.

Jana will drive 38 hours to get there.

On average, how many miles per hour will she drive?

(think about what miles per hour means)

65 miles per hour

51 miles per hour

67 miles per hour

55 miles per hour

Tags

6.NS.2

6.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Together, how much more did Sarah and Ivan collect than Suzanne?

Tags

6.NS.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Elizabeth raises chickens and sells the eggs to a local supermarket. The supermarket pays $0.85 for every dozen eggs. How much money could Elizabeth expect to earn in a week if her chickens lay, on average, 612 eggs per week?

$5.95

$43.35

$52.02

$520.20

Tags

6.NS.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?