Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

untitled

untitled

Rate and Unit Rate

Rate and Unit Rate

Unit Rates

Unit Rates

Unit Rates

Unit Rates

Unit Rates

Unit Rates

Unit Rates

Unit Rates

Unit Rates

Unit Rates

Unit Rates

Unit Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Melinda Rodriguez

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

12 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the cost per pound?

Only find unit rate
Finding AND use the unit rate

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

A store sees 120 customers in 8 hours. How many customers will there be in an hour?

Only find unit rate
Finding AND use the unit rate

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type in 7 minutes?

Only find unit rate
Finding AND use the unit rate

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline.
What was the price per gallon?

Only find unit rate
Finding AND use the unit rate

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

A jet travels 530 miles in two hours. At this rate, how far can the jet travel in 11 hours?

Only find unit rate
Finding AND use the unit rate

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is the price of one pound of granola?

Only find unit rate
Finding AND use the unit rate

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute?

Only find unit rate
Finding AND use the unit rate

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?