Ratio and Rates Unit Review

Ratio and Rates Unit Review

5th - 7th Grade

11 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Rates and Ratios

Rates and Ratios

6th Grade

12 Qs

Unit 2 Assessment Review

Unit 2 Assessment Review

6th Grade

10 Qs

7.4A Proportions

7.4A Proportions

7th - 9th Grade

11 Qs

Math 6 Proportions (Pearson 5.3-5.4)

Math 6 Proportions (Pearson 5.3-5.4)

6th - 8th Grade

10 Qs

Ratios and Proportions Review

Ratios and Proportions Review

7th Grade

15 Qs

Unit Rates and Proportions

Unit Rates and Proportions

6th - 7th Grade

15 Qs

double number line

double number line

6th - 7th Grade

15 Qs

Ratios, Rates, and Conversions

Ratios, Rates, and Conversions

7th - 9th Grade

16 Qs

Ratio and Rates Unit Review

Ratio and Rates Unit Review

Assessment

Quiz

Mathematics

5th - 7th Grade

Hard

Created by

Rachel Paysse

Used 43+ times

FREE Resource

11 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

There are 4 cats and 7 dogs. Write a ratio of dogs to cats

4:7

7 to 4

8/14

4 to 7

Answer explanation

The order of the numbers must match the order of the words.

4 cats to 7 dogs. ratio of dogs to cats

7 to 4

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

There are 12 girls and 16 boys in a class. Write the ratio of girls to boys in simpliest form.

3:4

6:8

16:12

4:3

Answer explanation

Write the ratio of girls to boys

12/16

Divide both numbers by 4

3/4

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Compare the two ratios 2:5 ___6:10

>

<

=

Answer explanation

If you cross multiply

2x10=20

5x6= 30

20<30

OR

You can simplify the ratio 6/10

to 3/5

2/5 < 35

4.

FILL IN THE BLANK QUESTION

30 sec • 1 pt

At a shelter, the ratio of cats to dogs is 5:3. If there are 25 cats, how many dogs are in the shelter?

Answer explanation

Ratio is 5/3 multiply both number by 5

5x5= 25 cats

5x3= 15 dogs

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A 6-pack of soda costs $4.50. What is the cost per can?

$0.75

$1.33

$27

$2.50

Answer explanation

Unit rate- Total cost divided by how many items you have.

$4.50/6

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A sporting goods company puts 75 golf balls equally into 15 boxes. How many golf fit into 4 boxes?

300

48

20

5

Answer explanation

First find out how many fit into 1 box: 75/15= 5

Now multiply the number of balls in one box by 4 boxes

5 x4 = 20

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Cody paid $22 for 5 movie tickets. Kelli paid $28.50 for 6 movie tickets. Who paid less per ticket?

Kelli

Cody

The paid the same amount

Answer explanation

Cody paid 22/5= $4.40

Kelli paid 24.50/6= 4.75

Cody paid less

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?