There are 4 cats and 7 dogs. Write a ratio of dogs to cats
Ratio and Rates Unit Review

Quiz
•
Mathematics
•
5th - 7th Grade
•
Hard

Rachel Paysse
Used 43+ times
FREE Resource
11 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
4:7
7 to 4
8/14
4 to 7
Answer explanation
The order of the numbers must match the order of the words.
4 cats to 7 dogs. ratio of dogs to cats
7 to 4
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
There are 12 girls and 16 boys in a class. Write the ratio of girls to boys in simpliest form.
3:4
6:8
16:12
4:3
Answer explanation
Write the ratio of girls to boys
12/16
Divide both numbers by 4
3/4
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Compare the two ratios 2:5 ___6:10
>
<
=
Answer explanation
If you cross multiply
2x10=20
5x6= 30
20<30
OR
You can simplify the ratio 6/10
to 3/5
2/5 < 35
4.
FILL IN THE BLANK QUESTION
30 sec • 1 pt
At a shelter, the ratio of cats to dogs is 5:3. If there are 25 cats, how many dogs are in the shelter?
Answer explanation
Ratio is 5/3 multiply both number by 5
5x5= 25 cats
5x3= 15 dogs
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A 6-pack of soda costs $4.50. What is the cost per can?
$0.75
$1.33
$27
$2.50
Answer explanation
Unit rate- Total cost divided by how many items you have.
$4.50/6
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A sporting goods company puts 75 golf balls equally into 15 boxes. How many golf fit into 4 boxes?
300
48
20
5
Answer explanation
First find out how many fit into 1 box: 75/15= 5
Now multiply the number of balls in one box by 4 boxes
5 x4 = 20
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Cody paid $22 for 5 movie tickets. Kelli paid $28.50 for 6 movie tickets. Who paid less per ticket?
Kelli
Cody
The paid the same amount
Answer explanation
Cody paid 22/5= $4.40
Kelli paid 24.50/6= 4.75
Cody paid less
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
16 questions
7RPA1 Checkpoint Review

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Rates AND Ratios

Quiz
•
5th - 6th Grade
15 questions
Rates, Unit Rates, Proportions

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Ratios and Proportions Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates and Proportions

Quiz
•
6th - 7th Grade
16 questions
Unit Rate and Proportions Quiz

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Exploring Ratios with Fun Real-Life Examples

Quiz
•
3rd Grade - University
12 questions
Solving Proportions

Quiz
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
25 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
5th Grade
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd - 5th Grade