4.8BC

Quiz
•
Mathematics
•
4th Grade
•
Hard
+1
Standards-aligned
Ana Salinas
Used 12+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
The distance between Henry’s house and his school is 648 feet. How many yards are equivalent to 648 feet?
1,944 feet
216 feet
648 feet
Not here
Tags
CCSS.4.MD.A.1
CCSS.5.MD.A.1
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
The table shows the chores Randy did Saturday morning and the amount of time he spent on each chore.
How much time did Randy spend doing these chores?
3 hours 25 minutes
3 hours 30 minutes
2 hours 5 minutes
2 hours 45 minutes
Tags
CCSS.3.MD.A.1
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A geyser is an underground hot spring that shoots water and steam into the air. At Yellowstone National Park there is a geyser that erupts once every 44 to 125 minutes. If the geyser erupted one day at 1:04 P.M., at which time could the geyser erupt next?
1:44 P.M.
3:29 P.M.
3:05 P.M
1:25 P.M.
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Tyra opened a new bag of birdseed and filled 3 bird feeders. She put 2,500 grams of birdseed into each feeder. There were 1,500 grams of birdseed left in the bag. What was the mass of the bag of birdseed in kilograms before Tyra opened it?
4 kg
4,000 kg
9 kg
9,000 kg
Tags
CCSS.5.MD.A.1
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Vivian had a $5 bill, 3 quarters, 2 dimes, and 5 nickels. She paid for a poster that
cost $5.36. How much money does she have left?
$1.16
$0.84
$6.20
$0.04
Tags
CCSS.4.MD.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Melanie had two $10 bills, one $5 bill, four dimes, and six pennies. Then she bought a fruit cup for $2.19. How much money did Melanie have after she bought the fruit cup?
$27.65
$25.46
$23.27
$23.07
Tags
CCSS.4.MD.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A customer bought almonds and walnuts at a grocery store.
• The customer bought 1 pound 15 ounces of almonds.
• The customer also bought 3 pounds 4 ounces of walnuts.
What is the total amount of almonds and walnuts in pounds and ounces that the customer bought?
4 lb 3 oz
5 lb 9 oz
4 lb 11 oz
5 lb 3 oz
Tags
CCSS.4.MD.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
11 questions
Measurement Benchmarks U.S. Customary System

Quiz
•
4th - 5th Grade
11 questions
Measurement Customary

Quiz
•
4th - 5th Grade
15 questions
4th Math STAAR chart hunt

Quiz
•
4th Grade
10 questions
Pounds to Ounces Homework 2/20/20

Quiz
•
3rd - 4th Grade
15 questions
Chapter 11-6 "Convert Customary Units of Weight"

Quiz
•
4th Grade
10 questions
Ounces and Pounds Equivalents

Quiz
•
4th Grade
15 questions
Measurement Review

Quiz
•
4th Grade
11 questions
Customary Volume and Weight Measurements

Quiz
•
4th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade