Money word problems/Price lists/Unit prices

Quiz
•
Mathematics
•
3rd - 6th Grade
•
Medium
+4
Standards-aligned
Thomas Bubb
Used 33+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Joey makes $350 each month. How much money will he make in a year?
$4,200
$3,000
$5,100
Tags
CCSS.7.EE.B.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
How much more does a flannel sheet cost than a navy blue bath mat?
Yellow bath towel $16
Fleece blanket $11
Navy blue bath mat $16
Flannel sheet $20
$5
$10
$4
Tags
CCSS.3.OA.D.8
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
A 9-meter piece of cord costs $3.96. What is the unit price?
.44
1.96
.66
2.16
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
How much money does Gwen need to buy an antique elm coffee table and an antique pine chest of drawers?
antique walnut buffet $3,161
antique elm coffee table $2,800
antique cherry bookcase $3,572
antique pine chest of drawers $8,721
antique oak writing desk $4,151
$11,521
$7,321
$11,882
$7,312
Tags
CCSS.4.OA.A.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a roll of tape costs $0.63, how much would it cost to buy 7 rolls of tape?
$3.15
$5.67
$4.41
$4.93
Tags
CCSS.7.EE.B.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Darren has $7.37. Does he have enough to buy a baseball and a jump rope?
jump rope $5.90
baseball $1.54
fishing pole $9.51
golf ball $1.15
basketball $9.60
Yes
No
Tags
CCSS.7.EE.B.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
A 5-pack of toaster pastries costs $1.10. What is the unit price?
.24
.50
.22
.35
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Ratios, Proportions, Rates

Quiz
•
6th - 7th Grade
13 questions
Ratio/ Rate/ Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Money & Decimals

Quiz
•
3rd - 4th Grade
13 questions
Unit Rates

Quiz
•
4th - 6th Grade
11 questions
Eureka Grade 5 Module 2 End of Module Assessment

Quiz
•
5th Grade
15 questions
Unit rates and conversions

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Proportions

Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Better Buy: Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
25 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
5th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
Common Denominators

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
6 questions
Spiral Review 8/5

Quiz
•
4th Grade
10 questions
Place Value

Quiz
•
3rd Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
7 questions
Volume Review

Lesson
•
5th Grade