Money word problems/Price lists/Unit prices

Quiz
•
Mathematics
•
3rd - 6th Grade
•
Medium
+9
Standards-aligned
Thomas Bubb
Used 33+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Joey makes $350 each month. How much money will he make in a year?
$4,200
$3,000
$5,100
Tags
CCSS.3.OA.A.1
CCSS.3.OA.A.3
CCSS.3.OA.C.7
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
How much more does a flannel sheet cost than a navy blue bath mat?
Yellow bath towel $16
Fleece blanket $11
Navy blue bath mat $16
Flannel sheet $20
$5
$10
$4
Tags
CCSS.3.NBT.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
A 9-meter piece of cord costs $3.96. What is the unit price?
.44
1.96
.66
2.16
Tags
CCSS.3.OA.A.2
CCSS.3.OA.A.3
CCSS.3.OA.B.6
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
How much money does Gwen need to buy an antique elm coffee table and an antique pine chest of drawers?
antique walnut buffet $3,161
antique elm coffee table $2,800
antique cherry bookcase $3,572
antique pine chest of drawers $8,721
antique oak writing desk $4,151
$11,521
$7,321
$11,882
$7,312
Tags
CCSS.3.NBT.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a roll of tape costs $0.63, how much would it cost to buy 7 rolls of tape?
$3.15
$5.67
$4.41
$4.93
Tags
CCSS.3.OA.A.1
CCSS.3.OA.A.3
CCSS.3.OA.C.7
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Darren has $7.37. Does he have enough to buy a baseball and a jump rope?
jump rope $5.90
baseball $1.54
fishing pole $9.51
golf ball $1.15
basketball $9.60
Yes
No
Tags
CCSS.3.NBT.A.2
CCSS.3.OA.D.8
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
A 5-pack of toaster pastries costs $1.10. What is the unit price?
.24
.50
.22
.35
Tags
CCSS.3.OA.A.2
CCSS.3.OA.A.3
CCSS.3.OA.B.6
CCSS.3.OA.C.7
CCSS.3.OA.D.8
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
5 questions
Unit Price Exit Ticket

Quiz
•
6th Grade
13 questions
Ratio/ Rate/ Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Ratios & Rates

Quiz
•
6th Grade
8 questions
Unit Rates and Better Buy

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Proportions

Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
GCF/LCM Word Problems

Quiz
•
6th Grade
14 questions
What's a better deal

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Rate and Unit Rate Quiz

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
10 questions
Perimeter of Polygons!

Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Addition and Subtraction

Quiz
•
4th Grade
25 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
5th Grade
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade