Money word problems/Price lists/Unit prices

Money word problems/Price lists/Unit prices

3rd - 6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Using Unit Prices

Using Unit Prices

6th Grade

15 Qs

9s: Unit rate problems

9s: Unit rate problems

6th - 9th Grade

15 Qs

معدلات الوحدة

معدلات الوحدة

6th Grade

15 Qs

Rate Problems

Rate Problems

6th Grade

10 Qs

GoMath: Module 2 - GCF and LCM

GoMath: Module 2 - GCF and LCM

6th Grade

12 Qs

Divide Decimals by Whole Numbers

Divide Decimals by Whole Numbers

5th Grade

13 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th - 7th Grade

10 Qs

Multiplication/Division Fact Family Practice

Multiplication/Division Fact Family Practice

3rd Grade

10 Qs

Money word problems/Price lists/Unit prices

Money word problems/Price lists/Unit prices

Assessment

Quiz

Mathematics

3rd - 6th Grade

Medium

CCSS
7.EE.B.3, 6.RP.A.1, 3.OA.D.8

+4

Standards-aligned

Created by

Thomas Bubb

Used 33+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Joey makes $350 each month. How much money will he make in a year?

$4,200

$3,000

$5,100

Tags

CCSS.7.EE.B.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

How much more does a flannel sheet cost than a navy blue bath mat?

Yellow bath towel $16

Fleece blanket $11

Navy blue bath mat $16

Flannel sheet $20

$5

$10

$4

Tags

CCSS.3.OA.D.8

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

A 9-meter piece of cord costs $3.96. What is the unit price?

.44

1.96

.66

2.16

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

How much money does Gwen need to buy an antique elm coffee table and an antique pine chest of drawers?

antique walnut buffet $3,161

antique elm coffee table $2,800

antique cherry bookcase $3,572

antique pine chest of drawers $8,721

antique oak writing desk $4,151

$11,521

$7,321

$11,882

$7,312

Tags

CCSS.4.OA.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If a roll of tape costs $0.63, how much would it cost to buy 7 rolls of tape?

$3.15

$5.67

$4.41

$4.93

Tags

CCSS.7.EE.B.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Darren has $7.37. Does he have enough to buy a baseball and a jump rope?

jump rope $5.90

baseball $1.54

fishing pole $9.51

golf ball $1.15

basketball $9.60

Yes

No

Tags

CCSS.7.EE.B.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

A 5-pack of toaster pastries costs $1.10. What is the unit price?

.24

.50

.22

.35

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?