Unit prices and rates

Unit prices and rates

4th - 6th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Metric units review

Metric units review

4th - 5th Grade

20 Qs

Are You Smarter Than a Fifth Grader? Math Edition

Are You Smarter Than a Fifth Grader? Math Edition

1st - 5th Grade

17 Qs

Metric Measurement Conversions

Metric Measurement Conversions

4th - 5th Grade

20 Qs

Kilograms and grams

Kilograms and grams

3rd - 5th Grade

17 Qs

Measurement Word Problems

Measurement Word Problems

4th Grade

21 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th - 8th Grade

15 Qs

Measurement

Measurement

4th - 5th Grade

18 Qs

Metric Mass-benchmarks and change units

Metric Mass-benchmarks and change units

4th Grade

16 Qs

Unit prices and rates

Unit prices and rates

Assessment

Quiz

Mathematics

4th - 6th Grade

Medium

CCSS
3.OA.A.2, 3.MD.A.2, 6.RP.A.1

+8

Standards-aligned

Created by

Tiffani Wilson

Used 184+ times

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

FILL IN THE BLANK QUESTION

3 mins • 1 pt

A unit price is the price of ___ item.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

2.

FILL IN THE BLANK QUESTION

3 mins • 1 pt

All you have to do is divide the _____ by how many.

Tags

CCSS.3.OA.A.2

CCSS.3.OA.A.3

CCSS.3.OA.C.7

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Tara paid $2.25 for 3 packs of biscuits. How much does one pack of biscuits cost?

50 cents

$1.00

25 cents

75 cents

Tags

CCSS.3.OA.A.2

CCSS.3.OA.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Juju bought 5 books for $7. How much does one book cost?

$2

50 cents

$1.40

85 cents

Tags

CCSS.3.OA.A.1

CCSS.3.OA.A.2

CCSS.3.OA.A.3

CCSS.3.OA.A.4

CCSS.3.OA.B.6

CCSS.3.OA.C.7

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Tony bought 3 cans for $2.55. How much does one can of soda cost?

$1

85 cents

35 cents

$1.10

Tags

CCSS.3.OA.A.2

CCSS.3.OA.A.3

CCSS.3.OA.C.7

CCSS.3.OA.D.8

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Talvet bought 4 bags of candy for $7.20. How much does one bag of candy cost?

$1.80

$2.25

$3

$3.02

Tags

CCSS.3.OA.A.2

CCSS.3.OA.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Xiana spent $15.50 on 5 plants. How much does one plant cost?

$1.10

$4.10

$2.10

$3.10

Tags

CCSS.3.OA.A.2

CCSS.3.OA.A.3

CCSS.3.OA.B.6

CCSS.3.OA.C.7

CCSS.3.OA.D.8

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?