Unit prices and rates

Quiz
•
Mathematics
•
4th - 6th Grade
•
Medium
+5
Standards-aligned
Tiffani Wilson
Used 184+ times
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
FILL IN THE BLANK QUESTION
3 mins • 1 pt
A unit price is the price of ___ item.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
FILL IN THE BLANK QUESTION
3 mins • 1 pt
All you have to do is divide the _____ by how many.
Tags
CCSS.3.OA.A.3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 1 pt
Tara paid $2.25 for 3 packs of biscuits. How much does one pack of biscuits cost?
50 cents
$1.00
25 cents
75 cents
Tags
CCSS.6.NS.B.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 1 pt
Juju bought 5 books for $7. How much does one book cost?
$2
50 cents
$1.40
85 cents
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 1 pt
Tony bought 3 cans for $2.55. How much does one can of soda cost?
$1
85 cents
35 cents
$1.10
Tags
CCSS.6.NS.B.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 1 pt
Talvet bought 4 bags of candy for $7.20. How much does one bag of candy cost?
$1.80
$2.25
$3
$3.02
Tags
CCSS.6.NS.B.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 1 pt
Xiana spent $15.50 on 5 plants. How much does one plant cost?
$1.10
$4.10
$2.10
$3.10
Tags
CCSS.6.NS.B.3
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
21 questions
Customary and Metric Conversions

Quiz
•
4th - 5th Grade
15 questions
Converting Within and Between Measurement Systems

Quiz
•
6th Grade
22 questions
Measurement Conversion - Metric

Quiz
•
4th Grade
23 questions
Convert Metric Units of Mass

Quiz
•
4th - 6th Grade
20 questions
Recipes and proportion

Quiz
•
5th - 10th Grade
20 questions
Metric System

Quiz
•
5th Grade
15 questions
P6 Math Quiz

Quiz
•
6th - 7th Grade
16 questions
Mental Maths - Mr Jonathan’s Year 4 Challenge Part 2

Quiz
•
3rd - 5th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
25 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
5th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
Common Denominators

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
6 questions
Spiral Review 8/5

Quiz
•
4th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
7 questions
Volume Review

Lesson
•
5th Grade
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade