Unit prices and rates

Unit prices and rates

4th - 6th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

UPSR - Maths

UPSR - Maths

6th Grade

20 Qs

Representing Decimals gr 5

Representing Decimals gr 5

3rd - 5th Grade

15 Qs

Mean Median Mode Range Assessment Prep

Mean Median Mode Range Assessment Prep

6th Grade

17 Qs

Basketball

Basketball

KG - University

20 Qs

Average Revision

Average Revision

5th - 6th Grade

20 Qs

Year 4 Test ( Battle of the Brains)

Year 4 Test ( Battle of the Brains)

4th Grade

15 Qs

MATHEMATICS YEAR 4

MATHEMATICS YEAR 4

4th Grade

20 Qs

Unit prices and rates

Unit prices and rates

Assessment

Quiz

Mathematics

4th - 6th Grade

Practice Problem

Medium

CCSS
3.OA.A.3, 6.NS.B.3, 6.RP.A.3B

+5

Standards-aligned

Created by

Tiffani Wilson

Used 185+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

20 questions

Show all answers

1.

FILL IN THE BLANK QUESTION

3 mins • 1 pt

A unit price is the price of ___ item.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

FILL IN THE BLANK QUESTION

3 mins • 1 pt

All you have to do is divide the _____ by how many.

Tags

CCSS.3.OA.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Tara paid $2.25 for 3 packs of biscuits. How much does one pack of biscuits cost?

50 cents

$1.00

25 cents

75 cents

Tags

CCSS.6.NS.B.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Juju bought 5 books for $7. How much does one book cost?

$2

50 cents

$1.40

85 cents

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Tony bought 3 cans for $2.55. How much does one can of soda cost?

$1

85 cents

35 cents

$1.10

Tags

CCSS.6.NS.B.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Talvet bought 4 bags of candy for $7.20. How much does one bag of candy cost?

$1.80

$2.25

$3

$3.02

Tags

CCSS.6.NS.B.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Xiana spent $15.50 on 5 plants. How much does one plant cost?

$1.10

$4.10

$2.10

$3.10

Tags

CCSS.6.NS.B.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?