Unit prices and rates

Quiz
•
Mathematics
•
4th - 6th Grade
•
Medium
+8
Standards-aligned
Tiffani Wilson
Used 184+ times
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
FILL IN THE BLANK QUESTION
3 mins • 1 pt
A unit price is the price of ___ item.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
2.
FILL IN THE BLANK QUESTION
3 mins • 1 pt
All you have to do is divide the _____ by how many.
Tags
CCSS.3.OA.A.2
CCSS.3.OA.A.3
CCSS.3.OA.C.7
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 1 pt
Tara paid $2.25 for 3 packs of biscuits. How much does one pack of biscuits cost?
50 cents
$1.00
25 cents
75 cents
Tags
CCSS.3.OA.A.2
CCSS.3.OA.A.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 1 pt
Juju bought 5 books for $7. How much does one book cost?
$2
50 cents
$1.40
85 cents
Tags
CCSS.3.OA.A.1
CCSS.3.OA.A.2
CCSS.3.OA.A.3
CCSS.3.OA.A.4
CCSS.3.OA.B.6
CCSS.3.OA.C.7
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 1 pt
Tony bought 3 cans for $2.55. How much does one can of soda cost?
$1
85 cents
35 cents
$1.10
Tags
CCSS.3.OA.A.2
CCSS.3.OA.A.3
CCSS.3.OA.C.7
CCSS.3.OA.D.8
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 1 pt
Talvet bought 4 bags of candy for $7.20. How much does one bag of candy cost?
$1.80
$2.25
$3
$3.02
Tags
CCSS.3.OA.A.2
CCSS.3.OA.A.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 1 pt
Xiana spent $15.50 on 5 plants. How much does one plant cost?
$1.10
$4.10
$2.10
$3.10
Tags
CCSS.3.OA.A.2
CCSS.3.OA.A.3
CCSS.3.OA.B.6
CCSS.3.OA.C.7
CCSS.3.OA.D.8
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
20 questions
Adding and Subtracting Decimals Test

Quiz
•
4th Grade
15 questions
Converting Measurements

Quiz
•
5th Grade
25 questions
Metric Benchmarks & Measurement

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Mass and Volume Word Problems

Quiz
•
3rd Grade - University
23 questions
Convert Metric Units of Mass

Quiz
•
4th - 6th Grade
20 questions
Recipes and proportion

Quiz
•
5th - 10th Grade
15 questions
P6 Math Quiz

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Choose the Best Customary and Metric Units

Quiz
•
3rd - 4th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Addition and Subtraction

Quiz
•
4th Grade
25 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
5th Grade
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade