Word Problems

Word Problems

4th - 5th Grade

13 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Factors, Multiples and Primes

Factors, Multiples and Primes

5th Grade

11 Qs

Parametrics Quiz

Parametrics Quiz

KG - University

10 Qs

REVIEW FOR LONG TEST 2

REVIEW FOR LONG TEST 2

5th Grade

17 Qs

General Knowledge (TEST)

General Knowledge (TEST)

KG - 12th Grade

10 Qs

Prepositions 5th A

Prepositions 5th A

5th Grade

10 Qs

QuicK math drill -3

QuicK math drill -3

5th Grade

10 Qs

CAP22_3ER AÑO

CAP22_3ER AÑO

1st - 6th Grade

14 Qs

Math Number quiz GRADE 5

Math Number quiz GRADE 5

4th - 5th Grade

10 Qs

Word Problems

Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

4th - 5th Grade

Hard

CCSS
3.OA.A.3, 4.OA.A.3, 2.OA.A.1

+7

Standards-aligned

Created by

Myra Adams

Used 437+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

13 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Suzy bought 2 pounds of grapes for $2.49 per pound and 3 muffins for $0.75 per muffin.  How much did she pay for the grapes and the muffins?

$3.24

$7.23
$6.48
$10.72

Tags

CCSS.7.EE.B.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Sheyenne has 23 marbles. Jessica has 5 more marbles than Sheyenne does. How many marbles does Jessica have?

Multiply

Divide

Subtract

Add

Tags

CCSS.1.OA.A.1

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Emma is baking cookies. She bakes 19 batches of cookies. There are 12 cookies in each batch. How many total cookies did she bake?

Multiply

Divide

Add

Subtract

Tags

CCSS.3.OA.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

There are 35 members on the soccer team who are going on a field trip to a soccer game. If the cost for each member is $14, what is the total cost for the whole soccer team to go?

Add

Subtract

Multiply

Divide

Tags

CCSS.3.OA.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Dante bought a car for $5,677. Malachi bought his car for $10,987. What is the difference in the cost of the 2 cars?

Add

Subtract

Multiply

Divide

Tags

CCSS.4.OA.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

The Lin family spent $800 on 4 airplane tickets. Each ticket was the same price. How much was each ticket?

Add

Subtract

Multiply

Divide

Tags

CCSS.3.OA.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

You gave a clerk a $10.00 bill to pay for a pair of socks that cost $7.78. How much change did you get back?

$3.18

$3.28

$2.28

$2.18

Tags

CCSS.6.NS.B.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?