6.3E Math Review

6.3E Math Review

6th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Math Key Words

Math Key Words

4th - 6th Grade

16 Qs

Percent Proportions

Percent Proportions

6th Grade

20 Qs

Dividing Fractions & Simplifying Complex Fractions

Dividing Fractions & Simplifying Complex Fractions

6th - 7th Grade

20 Qs

Multiplying and Dividing Fractions

Multiplying and Dividing Fractions

5th - 7th Grade

20 Qs

6th Grade Math- Illustrative Mathematics Semester 1 Review

6th Grade Math- Illustrative Mathematics Semester 1 Review

6th Grade

19 Qs

Decimal Unit 5 Review 2023

Decimal Unit 5 Review 2023

6th Grade

13 Qs

Matching Key Words for Expressions and Equations

Matching Key Words for Expressions and Equations

5th - 7th Grade

17 Qs

Division of fractions Word problems

Division of fractions Word problems

6th Grade

20 Qs

6.3E Math Review

6.3E Math Review

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

CCSS
5.NF.B.4, 5.NF.B.3, 5.NBT.B.7

+4

Standards-aligned

Created by

Shelby Kroeger

Used 38+ times

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 5 pts

1.Of the 40 students who auditioned for the school talent show, 3/4 of them were selected to perform.  How many students performed in the talent show?

120

30

53

10

Tags

CCSS.5.NF.B.4

CCSS.5.NF.B.5

CCSS.5.NF.B.6

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 5 pts

Kelly has 3/4 of a cake left.  She wants to split it with 3 of her friends.  How much cake will each person get?

1/4

2.25

1/3

Tags

CCSS.5.NF.B.3

CCSS.5.NF.B.7

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 5 pts

84 people attended the football game yesterday.  Of the 84 people, 1/3 of them were students.  How many students attended the football game?

56

81

28

336

Tags

CCSS.5.NF.B.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 5 pts

Jennifer has 3 1/2 cups of jelly beans to share with 7 friends.  How many cups does each person get?

3 1/2

1/2

21

4

Tags

CCSS.5.NF.B.3

CCSS.5.NF.B.7

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 5 pts

Lance bought 2.75 pounds of lunch meat for sandwiches.  The lunch meat cost $1.58 per pound.  How much did Lance pay for his lunch meat?

$4.30

$1.74

$4.35

$0.57

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 5 pts

Oranges were on sale at Kroger for $4.33 per pound.  Hannah needs 75 pounds of oranges to make orange juice.  How much will Hannah pay for the 75 pounds of oranges?

$324.75

$17.32

$70.67

$79.33

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 5 pts

Laura bought 15 feet of fabric to make curtains.  She needs to cut the fabric into 1/5 foot sections.  How many sections of fabric will she have?

3

75

10

45

Tags

CCSS.5.NF.B.3

CCSS.5.NF.B.7

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?