Calculate Rates and Ratios

Calculate Rates and Ratios

5th - 7th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Term 2 Test 1 Practice 1819

Term 2 Test 1 Practice 1819

7th Grade

23 Qs

Simple Equations PRACTICE

Simple Equations PRACTICE

6th Grade

20 Qs

Algebraic Expressions 23rd June

Algebraic Expressions 23rd June

6th Grade

20 Qs

Procedures

Procedures

7th Grade

15 Qs

Kenguru 2016

Kenguru 2016

7th - 10th Grade

20 Qs

Term 1 Diagnostic Test

Term 1 Diagnostic Test

5th - 6th Grade

20 Qs

4 Basic Operations and Number I.D.

4 Basic Operations and Number I.D.

5th - 8th Grade

15 Qs

Exercise for PTS

Exercise for PTS

6th Grade

15 Qs

Calculate Rates and Ratios

Calculate Rates and Ratios

Assessment

Quiz

Mathematics

5th - 7th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, 6.RP.A.3A

+3

Standards-aligned

Created by

Dawn Myers

Used 303+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Media Image

An eight pack of juice boxes costs $4.79, and a 12 pack of juice boxes cost $6.59. Use this information to calculate the better buy.

8 pack
12 pack

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Media Image

Which option is the better deal?
Doritos
$4.39 for 11.5 oz
or
Cheetos
9.75 oz for $3.24

Doritos
Cheetos

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

The Williams family bought four concert tickets for $252.  What was the price per ticket?

$60.00
$63.00
$6.30
$62.00

Tags

CCSS.7.EE.B.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Media Image

What is the ratio of red apples to green apples

7 apples to 3 green
4 red apples to 7 apples
4 red apples to 3 green apples
3 green apples to 4 red apples

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Media Image

What is a Ratio?

Is a comparison of two quantities 
A rate with a denominator of one
It is when the only factor the numerator and denominator share is a one 
Two decimals that can be multiplied

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Simplify the ratio of
35 : 14

5 : 2
2 : 5
3 : 1
35: 14

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

There are 4 triangles, 12 squares, and 6 circles.  What is the ratio of triangles to squares? Simplify.

12 : 4
2 to 6
1 : 3

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?