Best Buys
Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
Standards-aligned
Alexandra Papadakis
Used 52+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 5 pts
Which is a better value for soft drink?
A 2L bottle for $3.00 or a 1.25L bottle for $2.25
2L bottle for $3.00
1.25L bottle for $2.25
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 5 pts
25% of teenagers say their favourite fruit is watermelon.
In a survey of 48 teenagers, how many students would you expect to
write watermelon as their favourite fruit?
10
11
12
Tags
CCSS.6.RP.A.3C
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 5 pts
80% of 500 centimetres is?
300
350
400
325
Tags
CCSS.6.RP.A.3C
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 5 pts
In $ per 1 kg, which washing powder is a better buy?
500g for $2.09
5kg for $19.95
10kg for $38.00
2kg for $7.90
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 5 pts
The ratio 6:18 represents the hours spent at school compared to at home.
Which is the simplified ratio?
3:9
4:12
1:3
Tags
CCSS.6.RP.A.3A
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 5 pts
Which is a better discount?
25% of 200
5% of 1200
3% of 1900
20% of $260
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 5 pts
74%
75%
76%
77%
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
11 questions
Tables de multiplications x7
Quiz
•
4th - 10th Grade
13 questions
Proportions Review
Quiz
•
7th Grade
10 questions
F1 Sempoa Sip
Quiz
•
KG - Professional Dev...
10 questions
Teste matemática 3º ano
Quiz
•
5th - 10th Grade
11 questions
KNOWING OUR NUMBERS
Quiz
•
6th - 7th Grade
12 questions
Closure and Commutative Property of Integers
Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
pratique pour la CD1 (fractions)
Quiz
•
6th - 8th Grade
12 questions
Solve 2-step equations with integers
Quiz
•
7th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Solving Equations with Variables on Both Sides Review
Quiz
•
8th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
One-Step Inequalities
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Solving Proportions
Quiz
•
5th - 7th Grade
20 questions
Solving One-Step Equations
Quiz
•
6th - 9th Grade
15 questions
One-Step Equations
Quiz
•
7th Grade
15 questions
Subtracting Integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Proportional Relationships in Tables, Graphs, and Equations
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Slope Intercept Form
Quiz
•
7th - 8th Grade
15 questions
Solving 2-step equations
Quiz
•
7th Grade
