Best Buys

Best Buys

7th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Quiz 1.1

Quiz 1.1

7th Grade

10 Qs

MEAN MEDIAN MODUS

MEAN MEDIAN MODUS

1st - 12th Grade

10 Qs

Competition math grade 7

Competition math grade 7

7th Grade

10 Qs

7th Reg. Fall Review

7th Reg. Fall Review

7th - 8th Grade

12 Qs

HCF and LCM Quiz

HCF and LCM Quiz

5th - 12th Grade

10 Qs

Matematika Kelas 7

Matematika Kelas 7

7th Grade

15 Qs

Penilaian Harian I Matematika Kelas VII Ganjil 2021-2022

Penilaian Harian I Matematika Kelas VII Ganjil 2021-2022

7th Grade

13 Qs

T1 2.1 Faktor, faktor sepunya dan faktor sepunya terbesar

T1 2.1 Faktor, faktor sepunya dan faktor sepunya terbesar

7th Grade

10 Qs

Best Buys

Best Buys

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Practice Problem

Hard

CCSS
6.RP.A.3B, 6.RP.A.3C, 6.RP.A.3A

Standards-aligned

Created by

Alexandra Papadakis

Used 52+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 5 pts

Which is a better value for soft drink?

A 2L bottle for $3.00 or a 1.25L bottle for $2.25

2L bottle for $3.00

1.25L bottle for $2.25

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 5 pts

25% of teenagers say their favourite fruit is watermelon.

In a survey of 48 teenagers, how many students would you expect to

write watermelon as their favourite fruit?

10

11

12

Tags

CCSS.6.RP.A.3C

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 5 pts

80% of 500 centimetres is?

300

350

400

325

Tags

CCSS.6.RP.A.3C

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 5 pts

In $ per 1 kg, which washing powder is a better buy?

500g for $2.09

5kg for $19.95

10kg for $38.00

2kg for $7.90

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 5 pts

The ratio 6:18 represents the hours spent at school compared to at home.

Which is the simplified ratio?

3:9

4:12

1:3

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 5 pts

Which is a better discount?

25% of 200

5% of 1200

3% of 1900

20% of $260

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 5 pts

74%

75%

76%

77%

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?