OpenUp 6th Math 2.8 Review

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Medium
Erika Johnston
Used 7+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
FILL IN THE BLANK QUESTION
15 mins • 5 pts
The ___ price is the cost for one item or for one unit of measure
2.
FILL IN THE BLANK QUESTION
15 mins • 5 pts
If 10 feet of chain link fencing cost $150, what is the unit price per foot? Type the number only
3.
DRAW QUESTION
15 mins • 5 pts
In 2016, the cost of 2 ounces of pure gold was $2,640. Complete the double number line to show the cost for 1, 3, and 4 ounces of gold.
4.
DRAW QUESTION
15 mins • 5 pts
The double number line shows that 4 pounds of tomatoes cost $14. Draw tick marks and write labels to show the prices of 1, 2, and 3 pounds of tomatoes.
5.
FILL IN THE BLANK QUESTION
15 mins • 5 pts
4 movie tickets cost $48. At this rate, what is the cost of
5 movie tickets? Type the number only
6.
FILL IN THE BLANK QUESTION
15 mins • 5 pts
4 movie tickets cost $48. At this rate, what is the cost of
11 movie tickets? Type the number only
7.
FILL IN THE BLANK QUESTION
15 mins • 5 pts
Priya bought 12 eggs for $3. How much is the cost per egg in cents? Type the number only
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
12 questions
Rates & Ratios

Quiz
•
6th Grade
15 questions
IM Grade 6 Unit 3

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Algebra 1 | Unit 2 | Lesson 11: Connecting Equations to Graphs (Part 2) | Practice Problems

Quiz
•
6th Grade - University
13 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Unit Rates/Percents

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Grade 6 | Unit 2: Introducing Ratios | End-of-Unit Assessment (B)

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Independent & Dependent Variable

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Exponents, PEMDAS, and Expressions

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade