OpenUp 6th Math 2.8 Review

OpenUp 6th Math 2.8 Review

6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Mathcounts practice

Mathcounts practice

6th - 8th Grade

10 Qs

Sem 1 P6 Maths Exercise

Sem 1 P6 Maths Exercise

6th Grade

10 Qs

6E Classwork 5: Dividing Multi-Digit Decimals

6E Classwork 5: Dividing Multi-Digit Decimals

6th Grade

11 Qs

mệnh đề quan hệ

mệnh đề quan hệ

6th - 8th Grade

10 Qs

MATH QUIZ

MATH QUIZ

6th - 9th Grade

10 Qs

Unit 1 Review

Unit 1 Review

6th - 7th Grade

12 Qs

Ratio & Proportion

Ratio & Proportion

6th Grade

15 Qs

OpenUp 6th Math 2.8 Review

OpenUp 6th Math 2.8 Review

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

Created by

Erika Johnston

Used 7+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

10 questions

Show all answers

1.

FILL IN THE BLANK QUESTION

15 mins • 5 pts

The ___ price is the cost for one item or for one unit of measure

2.

FILL IN THE BLANK QUESTION

15 mins • 5 pts

If 10 feet of chain link fencing cost $150, what is the unit price per foot? Type the number only

3.

DRAW QUESTION

15 mins • 5 pts

In 2016, the cost of 2 ounces of pure gold was $2,640. Complete the double number line to show the cost for 1, 3, and 4 ounces of gold.

Media Image

4.

DRAW QUESTION

15 mins • 5 pts

The double number line shows that 4 pounds of tomatoes cost $14. Draw tick marks and write labels to show the prices of 1, 2, and 3 pounds of tomatoes.

Media Image

5.

FILL IN THE BLANK QUESTION

15 mins • 5 pts

4 movie tickets cost $48. At this rate, what is the cost of

5 movie tickets? Type the number only

6.

FILL IN THE BLANK QUESTION

15 mins • 5 pts

4 movie tickets cost $48. At this rate, what is the cost of

11 movie tickets? Type the number only

7.

FILL IN THE BLANK QUESTION

15 mins • 5 pts

Priya bought 12 eggs for $3. How much is the cost per egg in cents? Type the number only

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy

Already have an account?