Operations with Decimals

Operations with Decimals

6th - 7th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratios Review

Ratios Review

6th Grade

12 Qs

decimal operations

decimal operations

6th - 7th Grade

10 Qs

Percents- Discount AND Tax

Percents- Discount AND Tax

6th - 7th Grade

10 Qs

Tax, Tip, Discount

Tax, Tip, Discount

7th Grade

15 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

12 Qs

Unit Rates Practice

Unit Rates Practice

6th Grade

10 Qs

Decimals Word Problems (GED)

Decimals Word Problems (GED)

6th - 8th Grade

12 Qs

Equation Word Problems

Equation Word Problems

7th Grade

10 Qs

Operations with Decimals

Operations with Decimals

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 7th Grade

Medium

CCSS
3.NBT.A.2, 3.OA.D.8, 3.OA.A.3

+6

Standards-aligned

Created by

Marybeth Lyons

Used 49+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 5 pts

Media Image
On Tuesday, Mr. Rodriguez bought a new video game system for $345.67. On Friday, the system went on sale for $299.99. How much money could Mr. Rodriguez have saved if he would have bought the system on Friday?
$44.98
$154.23
$645.66
$45.68

Tags

CCSS.3.NBT.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 5 pts

You buy $4.73 worth of food. You pay with a $5 bill. How much change should you receive? 

$27

$0.27

$9.73

$4.78

Answer explanation

Be sure to line up your decimals and add zeros if needed.

The decimal on 5 is at the end, so it is 5.

Tags

CCSS.3.NBT.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 5 pts

If I make $10.50 an hour and work 4 hours how much do I make?

$42.24

$42.04

$40.24

$42.00

Tags

CCSS.3.OA.A.1

CCSS.3.OA.A.3

CCSS.3.OA.B.5

CCSS.3.OA.C.7

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 5 pts

Media Image
Justin made $46 mowing lawns during the summer. He went to the movies and spent $16.54, the arcade and spent $8.50, and the comic book store and spent $12.98. How much money does he have left?
$7.98
$5.48
$6.92
$8.21

Answer explanation

First, find out how much he spent in total.

Then, subtract that from his "starting" money.

Tags

CCSS.3.NBT.A.2

CCSS.3.OA.D.8

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 5 pts

Sarah bought 2.5 meters of fabric to make a patchwork quilt. If the fabric was on sale for $6.20 per meter, how much did Sarah spend?
$15.50
$155
$15.65
$1.55

Tags

CCSS.3.OA.A.3

CCSS.3.OA.C.7

CCSS.3.OA.D.8

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 5 pts

Media Image
Leena bought 22 boxes of crayons for $28.16. How much did she pay for each box of crayons?
$1.28
$6.16
$12.80
$0.13

Answer explanation

EACH also means, how much is it for one box. To find this you must divide.

$28.16 divided by 22

Tags

CCSS.3.OA.A.2

CCSS.3.OA.A.3

CCSS.3.OA.D.8

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 5 pts

Yesterday I went to 7-11 and purchased 4 candy bars that were $1.25 each and 6 packs of gum that were $2.75 each. How much did I have to pay the cashier, before tax?

$7.50

$21.50

$5.00

$16.50

Answer explanation

1) Find the cost of the candy bars. (x)

2) Find the cost of the gum. (x)

3) Add the two costs.

Tags

CCSS.3.NBT.A.2

CCSS.3.OA.A.1

CCSS.3.OA.A.3

CCSS.3.OA.C.7

CCSS.3.OA.D.8

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?