Unit Rates Review

Unit Rates Review

7th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

ARITMETIKA SOSIAL

ARITMETIKA SOSIAL

7th Grade

20 Qs

Year 7 Maths Quiz 8

Year 7 Maths Quiz 8

7th Grade

18 Qs

Proportions and Ratios

Proportions and Ratios

7th Grade

12 Qs

Tes Diagnostik Matematika

Tes Diagnostik Matematika

7th Grade

10 Qs

7 Fractions - Pre-test

7 Fractions - Pre-test

7th Grade

20 Qs

Diskon dan bunga tunggal

Diskon dan bunga tunggal

7th Grade

10 Qs

Ulangan Harian Prolin IPS

Ulangan Harian Prolin IPS

KG - 11th Grade

20 Qs

Mathcounts practice

Mathcounts practice

6th - 8th Grade

10 Qs

Unit Rates Review

Unit Rates Review

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 7.RP.A.1, 6.RP.A.3B

+8

Standards-aligned

Created by

Yvonne Rex

Used 166+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

15 questions

Show all answers

1.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 5 pts

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 5 pts

45 cups

1/45 cups

1/4 cup

Tags

CCSS.7.RP.A.1

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 5 pts

A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is:

0

3

1

2

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Media Image

Which is the better deal?
Oreos
$2.98 for 15 oz
OR
Chips Ahoy
$2.50 for 14 oz

Oreos
Chips Ahoy

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Alycia earned $20.40 in 3 hours. What is her unit rate in dollars per hour?

$7 per hour
$6 per hour
$6.80 per hour
$17.40 per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

My father drove 231 miles with 7 gallons of gas.  What was his mileage (miles per gallon)?

35 miles per gallon
33 miles per gallon
37 miles per gallon

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

My mother purchased 9 candy bars at Food Lion for $13.50.  What is the price per candy bar?

$2.00 per product
$1.50 per product
$1.75 per product

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?