Unit rates

Unit rates

7th Grade

26 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

5E: Multiplying and Dividing Expressions

5E: Multiplying and Dividing Expressions

7th Grade

21 Qs

FRACCIONS

FRACCIONS

7th Grade

22 Qs

GLI ENTI GEOMETRICI DELLA GEOMETRIA

GLI ENTI GEOMETRICI DELLA GEOMETRIA

7th Grade

22 Qs

1st 9 Weeks HW (Test Review)

1st 9 Weeks HW (Test Review)

7th - 8th Grade

25 Qs

Ratios

Ratios

6th - 8th Grade

25 Qs

QUIZ AKHIR SEMESTER GENAP

QUIZ AKHIR SEMESTER GENAP

7th Grade

25 Qs

PAT Matematika Kelas 7

PAT Matematika Kelas 7

7th Grade

25 Qs

Unit rates

Unit rates

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Easy

Created by

Anna Mundy

Used 1+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

26 questions

Show all answers

1.

FILL IN THE BLANK QUESTION

30 sec • 5 pts

What is the unit price? 3 movie tickets for $29.25.

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 5 pts

Find the unit rate.


16 chairs at 2 tables = ________ chairs per table

8

6

4

2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 5 pts

Find the unit rate.


12 rooms on 2 floors = _______ rooms per floor

6

4

3

2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 5 pts

Media Image

Four pounds of bananas cost $6.  What is the cost per pound of bananas? (What is the unit rate?)

$24 per pound
$1.50 per pound
$1 per pound
$6 per pound

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 5 pts

Peter paid $79.80 for renting a bike for 6 hours. What was the rate per hour for renting the bike?

$79.80

$6.00

$13.30

$13.31

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 5 pts

Juju bought 5 books for $7. How much does one book cost?

$2

50 cents

$1.40

85 cents

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 5 pts

Tony bought 3 cans for $2.55. How much does one can of soda cost?

$1

85 cents

35 cents

$1.10

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?