7.1.1 Ratio & Unit Rate
Quiz
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Hard
Sumeyra Cakir Aksoy
Used 15+ times
FREE Resource
Enhance your content
25 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 3 pts
A ratio can be written in 3 ways. Which of the following is NOT how a ratio is written?
3=4
3 : 4
3 / 4
3 to 4
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 3 pts
What is the ratio of red apples to green apples?
7 to 3
4 to 7
4 to 3
3 to 4
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 4 pts
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 3 pts
A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is:
0
3
1
2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute? (What is his unit rate)
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
Four pounds of bananas cost $6. What is the cost per pound of bananas? (What is the unit rate?)
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
20 questions
Múltiplos y divisores
Quiz
•
6th Grade
21 questions
Kąty i ich rodzaje
Quiz
•
1st - 10th Grade
20 questions
Inequalities!!
Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
UIL Number Sense!!!!
Quiz
•
4th - 6th Grade
20 questions
10000以内的整数
Quiz
•
1st - 12th Grade
20 questions
PERSAMAAN GARIS LURUS
Quiz
•
7th - 9th Grade
20 questions
Kids Math test
Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Algebraic Expressions
Quiz
•
5th - 6th Grade
Popular Resources on Wayground
20 questions
Brand Labels
Quiz
•
5th - 12th Grade
11 questions
NEASC Extended Advisory
Lesson
•
9th - 12th Grade
10 questions
Ice Breaker Trivia: Food from Around the World
Quiz
•
3rd - 12th Grade
10 questions
Boomer ⚡ Zoomer - Holiday Movies
Quiz
•
KG - University
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
22 questions
Adding Integers
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Multiplication and Division Unknowns
Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Multiplying and Dividing Integers
Quiz
•
7th Grade
Discover more resources for Mathematics
22 questions
Adding Integers
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Multiplying and Dividing Integers
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
16 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
24 questions
3.1 Parallel lines cut by a transversal
Quiz
•
8th Grade
