Solving Equations Word Problems

Solving Equations Word Problems

9th - 12th Grade

4 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Parallelograms, Rectangles, Rhombus

Parallelograms, Rectangles, Rhombus

10th Grade - University

9 Qs

Translating Real-Life Scenarios to Inequalities

Translating Real-Life Scenarios to Inequalities

7th Grade - University

9 Qs

Contemporary Supplementary Angles

Contemporary Supplementary Angles

9th Grade - University

9 Qs

Factoring Fun: Real-Life Problems for 8th Graders

Factoring Fun: Real-Life Problems for 8th Graders

8th Grade - University

9 Qs

قابلية القسمة1

قابلية القسمة1

1st - 12th Grade

8 Qs

Productos Notables 1

Productos Notables 1

9th Grade

8 Qs

Remedi Mtk Wajib XI IPA

Remedi Mtk Wajib XI IPA

11th Grade

9 Qs

3VWO N&S Chapter 7 Trigonometry

3VWO N&S Chapter 7 Trigonometry

8th - 9th Grade

9 Qs

Solving Equations Word Problems

Solving Equations Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

9th - 12th Grade

Hard

Created by

Somasundaram Velayutham

Used 1+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

4 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 5 pts

A toy company spends $1500 per day for factory expenses plus $8 to make each teddy bear.  They sell the teddy bears for $12 a piece.  Which equation could be used to find the number of bears t the company has to sell in one day to equal its daily cost?

1500 + 8t = 12
12 + 8t = 1500
1500 + 8t = 12t
8t = 12t + 1500

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 5 pts

Jason says that 10 less than one third of his age is 11 years old.  How old is Jason?

3 years old
7 years old
57 years old
63 years old

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 5 pts

WRITE AN EQUATION
For a field trip 4 students rode in cars and the rest filled nine buses. How many students were in each bus if 472 students were on the trip?

4x=472
9x=472
4+9x=472
4+x=472

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 5 pts

Media Image

At Gamestop you can buy a Xbox One for $150.00 and each game to go with it would cost $24.00. Or, you can buy a Playstation 4 for $180.00 and each game for $20.00. Write an equation to determine how many games would need to be purchased for the cost to be equal? 

150x + 24 = 180 + 20x
150 + 24x = 180 + 20x
180 - 150 = 24 x + 20x
150 - 24x = 180 - 20x