Unit Conversions

Unit Conversions

8th - 9th Grade

9 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Volume Word Problems

Volume Word Problems

8th Grade

11 Qs

8/30 Unit Conversions (Alg 1)

8/30 Unit Conversions (Alg 1)

8th Grade

10 Qs

Quantity Conversion Word Problems

Quantity Conversion Word Problems

5th Grade - University

9 Qs

Rates, conversions, and ratios

Rates, conversions, and ratios

9th Grade

9 Qs

Proportion Word Problems

Proportion Word Problems

6th - 8th Grade

11 Qs

Geometry-Area and Perimeter Pre-Test

Geometry-Area and Perimeter Pre-Test

9th - 11th Grade

10 Qs

Better Buy: Unit Rate

Better Buy: Unit Rate

6th - 8th Grade

11 Qs

Two Step Conversions Measurements Word Problems

Two Step Conversions Measurements Word Problems

5th Grade - University

13 Qs

Unit Conversions

Unit Conversions

Assessment

Quiz

Mathematics

8th - 9th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.3D, 6.RP.A.3B

Standards-aligned

Created by

Kimberlee Joy

Used 137+ times

FREE Resource

9 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

You know that 12 inches = 1 foot.  Convert 60 inches to feet.
720 feet
5 feet
5 inches
72 feet

Tags

CCSS.6.RP.A.3D

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

You know 16 cups = 1 gallon. Convert 3.5 gallons into cups.
56 cups
0.21875 cups
19.5 cups
48 cups

Tags

CCSS.6.RP.A.3D

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 5 pts

Convert 17  inches to centimeters.  (1 in = 2.54 cm)
43.15 cm
204 cm
6.72 cm
1.42 cm

Tags

CCSS.6.RP.A.3D

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 5 pts

9 yard = __ft

35

20

27

15

Tags

CCSS.6.RP.A.3D

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 5 pts

Which is the better buy? a 12 pack of Coke for $3.50 or a six pack of Coke for $1.80?
The 12 pack of Coke
The 6 pack of Coke
Neither
They are the same

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 5 pts

There are 60 seconds in a minute.  How many seconds are in 5 minutes?
65
60
240
300

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 5 pts

How many cm are in 7 inches? ( 1 inch = 2.54 cm)
17.78 cm
21.22 cm
22.44 cm

Tags

CCSS.6.RP.A.3D

8.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 5 pts

Media Image
Which is the better deal?
Oreos
$2.98 for 15 oz
OR
Chips Ahoy
$2.50 for 14 oz
Oreos
Chips Ahoy

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

9.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 5 pts

A sixth-grade math teacher can grade 25 homework assignments in 20 minutes. Is he working at a faster rate or slower rate than grading 36 homework assignments in 30 minutes?
Slower rate
Faster rate
He didn't grade them
Everyone got 100

Tags

CCSS.6.RP.A.3B