Unit Rate

Unit Rate

5th - 7th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Finding the Unit Rate

Finding the Unit Rate

6th - 7th Grade

12 Qs

Finding unit rates

Finding unit rates

6th Grade

15 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

10 Qs

Unit Rates and Better Buy

Unit Rates and Better Buy

6th - 8th Grade

15 Qs

7th Grade Unit Rate Practice

7th Grade Unit Rate Practice

7th Grade

10 Qs

7.RP.1

7.RP.1

7th - 8th Grade

13 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th - 8th Grade

12 Qs

Finding unit rates

Finding unit rates

6th Grade

10 Qs

Unit Rate

Unit Rate

Assessment

Quiz

Mathematics

5th - 7th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.2, 6.RP.A.3, 6.RP.A.1

+2

Standards-aligned

Created by

Susan Hargrove

Used 10+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 10 pts

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
$8 per pound
$5 per pound
$35 per pound
0.125 pounds per dollar

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 10 pts

A store sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate (in customers per hour)?
16 customers per hour
15 customers per hour
12 customers per hour
20 customers per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 10 pts

$279 for 9 concert tickets. Find the cost per ticket.

$31

$39

$2,511

$34

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.NS.B.3

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 10 pts

You can buy 36 cookies for $4. What is the unit rate (in cookies per dollar)?
4 cookies per dollar
6 cookies per dollar
9 cookies per dollar
1/9 dollars per cookie

Tags

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 10 pts

A store has 120 customers in 6 hours. What is the unit rate in customers per hour?

16 customers per hour

12 customers per hour

20 customers per hour

15 customers per hour

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 10 pts

A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is:

0

3

1

2

Tags

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 10 pts

If Kiontre reads 100 pages in 5 days, how many pages does he read in 1 day?
10
30
20
40

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?