Unit Rates
Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Easy
+4
Standards-aligned
Tristan Hardeman
Used 14+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 5 pts
If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute? (What is his unit rate)
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 5 pts
Which is the better deal?
Oreos
$2.98 for 15 oz
OR
Chips Ahoy
$2.50 for 14 oz
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 5 pts
Peter paid $79.80 for renting a bike for 6 hours. What was the rate per hour for renting the bike?
$79.80
$6.00
$13.30
$13.31
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 5 pts
Juju bought 5 books for $7. How much does one book cost?
$2
50 cents
$1.40
85 cents
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 5 pts
Tony bought 3 cans for $2.55. How much does one can of soda cost?
$1
85 cents
35 cents
$1.10
Tags
CCSS.6.NS.B.3
6.
MULTIPLE SELECT QUESTION
30 sec • 5 pts
A store had 2 blue chairs for $22.78 or 6 red chairs for $67.80. Which color chair has the lower unit price?
2 blue chairs for $22.78
6 red chairs for $67.80
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
FILL IN THE BLANK QUESTION
30 sec • 5 pts
What is the unit price? 3 movie tickets for $29.25.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
20 questions
1C_1 Equation Revision
Quiz
•
7th Grade
10 questions
QUIZ #2 Aritmetika Sosial
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Daily Maths
Quiz
•
5th - 10th Grade
15 questions
PPT Workshop PRE
Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Supplementary angles
Quiz
•
7th - 11th Grade
15 questions
Penilaian Sumatif Aritmatika Sosial
Quiz
•
7th Grade
10 questions
EXTENSION WEEK TWO QUIZ
Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Parallelepipedo e cubo
Quiz
•
7th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
11 questions
How well do you know your Christmas Characters?
Lesson
•
3rd Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
20 questions
How the Grinch Stole Christmas
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
15 questions
Christmas Movie Trivia
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Exploring Global Holiday Traditions
Interactive video
•
6th - 10th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
21 questions
Christmas Math
Quiz
•
6th - 8th Grade
21 questions
Solving Two Step Equations
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Multiplying and Dividing Integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting integers
Quiz
•
7th Grade
