Unit 1 CDA Review

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
+4
Standards-aligned
Andrew Ramirez
Used 17+ times
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 3 pts
Daryl did the stats for his school's football team. What is the ratio of wins to losses?
7 wins, 4 losses, 1 Tie
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 3 pts
There are 42 books in Mrs. Long's class library. Some books are paperback, and some books are hard cover. There are 18 paperback books in her class library.
What is the ratio of paperback books to hardcover books in Mrs. Long's library?
3:7
3:4
4:7
4:3
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 3 pts
A bag contains 6 blue marbles, 8 green marbles, 9 red marbles, and 17 yellow marbles. What is the ratio of blue marbles to total marbles?
1:5
1:6
3:17
3:20
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 3 pts
Gerald is paid a certain amount of money for each hour he washes windows. The table shows how much money he has made.
How much money does Gerald make each hour he washes windows?
3 hours=16.50
4 hours=$22.00
6 hours =$33.00
$13.50
$11.00
$6.50
$5.50
Tags
CCSS.7.RP.A.2B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 3 pts
Which scenario represents a unit rate of $2?
A 6-pack of hair bows costs $6. How much does 1 hair bow cost?
A 12-pound bag of cat food costs $24. How much does 1 pound of cat food cost?
A 24-pack of water bottles costs $12. How much does 1 water bottle cost?
A 42-pound bag of fertilizer costs $21. How much does 1 pound of fertilizer cost?
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 3 pts
Eastbay Middle
Northwest Middle
South Central Middle
West Middle
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 3 pts
$36
$42
$56
$60
Tags
CCSS.7.RP.A.2B
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Solving Problems with Ratios - Practice #1

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Division and Multiplication Review 2

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Florida FSA Math Review- 6th Grade

Quiz
•
6th Grade
16 questions
Multiplication, Addition, Subtraction, Word Problems

Quiz
•
3rd Grade - University
20 questions
6.RP.1 & 2 Ratios & Unit Rate Test

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Choose the Operation

Quiz
•
4th - 6th Grade
20 questions
Operations on whole numbers

Quiz
•
5th - 6th Grade
18 questions
Ratios, Rates and Unit Rates

Quiz
•
5th - 7th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade