Unit 1 CDA Review

Unit 1 CDA Review

6th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratio word problems

Ratio word problems

6th Grade

10 Qs

6.RP.1 & 2 Ratios & Unit Rate Test

6.RP.1 & 2 Ratios & Unit Rate Test

6th Grade

20 Qs

Ratios, Rates & Unit Rates

Ratios, Rates & Unit Rates

6th Grade

20 Qs

Ratios Quiz - PreAl 6

Ratios Quiz - PreAl 6

6th - 8th Grade

17 Qs

Ratios. Rates and Percents

Ratios. Rates and Percents

6th Grade

10 Qs

Probability Review

Probability Review

6th - 8th Grade

20 Qs

Operations with Fractions and Decimals

Operations with Fractions and Decimals

6th Grade

18 Qs

Probability

Probability

6th - 7th Grade

20 Qs

Unit 1 CDA Review

Unit 1 CDA Review

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Andrew Ramirez

Used 17+ times

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 3 pts

Daryl did the stats for his school's football team. What is the ratio of wins to losses?

7 wins, 4 losses, 1 Tie

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 3 pts

There are 42 books in Mrs. Long's class library. Some books are paperback, and some books are hard cover. There are 18 paperback books in her class library.

What is the ratio of paperback books to hardcover books in Mrs. Long's library?

3:7

3:4

4:7

4:3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 3 pts

A bag contains 6 blue marbles, 8 green marbles, 9 red marbles, and 17 yellow marbles. What is the ratio of blue marbles to total marbles?

1:5

1:6

3:17

3:20

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 3 pts

Gerald is paid a certain amount of money for each hour he washes windows. The table shows how much money he has made.

How much money does Gerald make each hour he washes windows?

3 hours=16.50

4 hours=$22.00

6 hours =$33.00

$13.50

$11.00

$6.50

$5.50

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 3 pts

Which scenario represents a unit rate of $2?

A 6-pack of hair bows costs $6. How much does 1 hair bow cost?

A 12-pound bag of cat food costs $24. How much does 1 pound of cat food cost?

A 24-pack of water bottles costs $12. How much does 1 water bottle cost?

A 42-pound bag of fertilizer costs $21. How much does 1 pound of fertilizer cost?

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 3 pts

Media Image

Eastbay Middle

Northwest Middle

South Central Middle

West Middle

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 3 pts

Media Image

$36

$42

$56

$60

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?