Math 8 - Chapter 2

Math 8 - Chapter 2

Assessment

Quiz

Created by

Corrin Cross

Mathematics

7th - 10th Grade

10 plays

Easy

Student preview

quiz-placeholder

16 questions

Show all answers

1.

MATCH QUESTION

15 mins • 5 pts

Match the following

Unit price

Three-term ratio

Ratio

4:3:2

Unit rate

$2.75 per tin

Proportion

27 km/h

2.

FILL IN THE BLANK QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

Use the square tile pattern to find the ratio of red squares to blue squares.

3.

FILL IN THE BLANK QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

Use the square tile pattern to find the ratio of blue squares : total squares.

4.

FILL IN THE BLANK QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

Use the square tile pattern to find the percent of squares that are red.

5.

MATCH QUESTION

15 mins • 5 pts

Stephanie counted 20 vehicles in a parking lot. Of these, five were silver, four were blue, two were red, and one was yellow.

The ratio 5:8 might represent...

8

The ratio 4 to 20 might represent...

Blue : Total vehicles

The ratio of silver to total vehicles as a fraction and percentage.

Ratio of yellow to red to silver vehicles

1 : 2 : 5

Number of vehicles that were NOT silver, blue, red, or yellow

Ratio of silver to vehicles that are not silver/blue/red/yellow

6.

MATCH QUESTION

15 mins • 4 pts

A football team won 10 of its 18 games and lost the rest.

Number of games won

10

Number of games lost

8

Win-loss ratio

8 : 18

Ratio of losses to total games

10 : 8

7.

MATCH QUESTION

15 mins • 4 pts

Match the situations with their unit rates.

Steven runs up 300 steps in 6 minutes

50 kg/yr

$3.60 is the price of 4 litres of milk

$0.90/L

A polar bear gains 450 kilograms in nine years

624 km/h

A jet travels 2184 kilometers in 3.5 hours

50 steps/min

Explore all questions with a free account

or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?