
Rates
Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Tramella Woods
FREE Resource
Enhance your content in a minute
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE SELECT QUESTION
30 sec • 5 pts
A store had 2 blue chairs for $22.78 or 6 red chairs for $67.80. Which color chair has the lower unit price?
2 blue chairs for $22.78
6 red chairs for $67.80
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 5 pts
At the market, you can buy 6 bags of apples for $31.02. At the orchard, you can buy 5 bags for $25.40. Which is the better deal?
6 bags of apples for $31.02 (market)
5 bags pf apples for $25.40 (orchard)
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 5 pts
On Monday, the price for bottled water was 5 bottles for $12.20. On Saturday the price was 3 bottles for $7.65. Which day had the higher unit price?
5 bottles for $12.20
3 bottles for $7.65
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 5 pts
In September, a clothing store had a sale where you could get 5 scarves for $28.35. In October, the price was changed to 7 scarves for $40.39. In which month did a scarf cost the most?
September
October
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 5 pts
At the toy store, you could get 2 board games for $8.36. Online, the price for 3 board games is $12.84. Which place has the highest price for a board game?
Toy Store
Online
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 5 pts
A book store was selling 5 books for $26.35. Online, you could buy 2 books for $10.58. Which store has a lower unit price?
Bookstore
Online
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 5 pts
If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute? (What is his unit rate)
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
10 questions
GRADE 6- CIRCLES
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Mathematics 6 - Addition of Fractions
Quiz
•
4th - 6th Grade
12 questions
Winning Wednesday Quiz 8 - Year 6
Quiz
•
6th Grade
15 questions
ONLINE MATH QUIZ BEE GRADE 6
Quiz
•
6th Grade
12 questions
Mr. Webb's Math Class
Quiz
•
6th Grade
10 questions
MATH final exam 2nd term
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Converting Stuff into Stuff
Quiz
•
6th - 7th Grade
12 questions
Operations with Fractions
Quiz
•
5th - 6th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
11 questions
How well do you know your Christmas Characters?
Lesson
•
3rd Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
20 questions
How the Grinch Stole Christmas
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
22 questions
Christmas Math Fun--5th grade
Quiz
•
4th - 6th Grade
24 questions
Evaluate and Simplify Algebraic Expressions
Quiz
•
6th Grade
24 questions
Winter Holiday Trivia
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Exploring Global Holiday Traditions
Interactive video
•
6th - 10th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
