Rates

Rates

6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Solve  it

Solve it

4th - 12th Grade

13 Qs

Grade 6

Grade 6

6th Grade

10 Qs

Unit 5 Pre-test

Unit 5 Pre-test

6th Grade

10 Qs

Whole year review

Whole year review

6th Grade

12 Qs

Let's go!

Let's go!

4th - 6th Grade

13 Qs

CPM Scavenger Hunt

CPM Scavenger Hunt

6th Grade

10 Qs

Math Pr1me Place Values

Math Pr1me Place Values

4th - 6th Grade

10 Qs

Ratios

Ratios

6th Grade

9 Qs

Rates

Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Tramella Woods

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE SELECT QUESTION

30 sec • 5 pts

A store had 2 blue chairs for $22.78 or 6 red chairs for $67.80. Which color chair has the lower unit price?

2 blue chairs for $22.78

6 red chairs for $67.80

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 5 pts

At the market, you can buy 6 bags of apples for $31.02. At the orchard, you can buy 5 bags for $25.40. Which is the better deal?

6 bags of apples for $31.02 (market)

5 bags pf apples for $25.40 (orchard)

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 5 pts

On Monday, the price for bottled water was 5 bottles for $12.20. On Saturday the price was 3 bottles for $7.65. Which day had the higher unit price?

5 bottles for $12.20

3 bottles for $7.65

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 5 pts

In September, a clothing store had a sale where you could get 5 scarves for $28.35. In October, the price was changed to 7 scarves for $40.39. In which month did a scarf cost the most?

September

October

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 5 pts

At the toy store, you could get 2 board games for $8.36. Online, the price for 3 board games is $12.84. Which place has the highest price for a board game?

Toy Store

Online

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 5 pts

A book store was selling 5 books for $26.35. Online, you could buy 2 books for $10.58. Which store has a lower unit price?

Bookstore

Online

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 5 pts

If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute? (What is his unit rate)

102 words per minute
100 words per minute
400 words per minute
412 words per minute

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?