Adding & Subtracting Decimals 2

Adding & Subtracting Decimals 2

5th - 6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Multiplication Money

Multiplication Money

3rd Grade - University

15 Qs

Figuring it all out...

Figuring it all out...

5th Grade

10 Qs

Multiplying Whole Numbers and Decimals (Topic 3)

Multiplying Whole Numbers and Decimals (Topic 3)

5th Grade

10 Qs

Discount and Sales Tax Word Problems

Discount and Sales Tax Word Problems

6th - 9th Grade

10 Qs

Decimal Operations Review

Decimal Operations Review

5th Grade

10 Qs

Multiplying and Dividing Decimals

Multiplying and Dividing Decimals

5th - 7th Grade

11 Qs

Adding & Subtracting Decimals Word Problems

Adding & Subtracting Decimals Word Problems

5th Grade

14 Qs

Test 1 Review (5.2A , 5.2B, 5.2C, 5.3A, 5.3K)

Test 1 Review (5.2A , 5.2B, 5.2C, 5.3A, 5.3K)

5th Grade

12 Qs

Adding & Subtracting Decimals 2

Adding & Subtracting Decimals 2

Assessment

Quiz

Mathematics

5th - 6th Grade

Medium

Created by

Kim Neville-Rutherfor

Used 12+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

Lily wants to buy some cat food and ice cream at the store. Cat food is $7.99 and ice cream is $4.15. How much does Lily spend?

$11.95

$11.55

$12.14

2.

FILL IN THE BLANK QUESTION

10 mins • 1 pt

Amparo buys a bagel for $1.50. She gives a $5 bill to pay for her bagel. How much change does she get back?

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

Rhaily is shopping for his party and wants to buy pizza for 10 friends. Pizza costs $8.75 and serves 5 people. How much does Rhaily spend to have enough pizza for his friends?

$8.75

$17.50

$16.50

$12.99

4.

FILL IN THE BLANK QUESTION

10 mins • 1 pt

Summer buys 4 apples and 2 oranges. Apples are $0.30 each and oranges are $0.35 each. How much does Summer spend?

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

Gavin found a $10 bill on the ground. He goes to Subway and buys a footlong sub for $7.80. Does he have enough change to buy a cookie for $1.99?

Yes!

No :(

6.

FILL IN THE BLANK QUESTION

10 mins • 1 pt

Hashbrowns: $4.99

Eggs: $5.15

Bacon: $6.70

Rolan wants to cook breakfast for his family and needs to buy the above ingredients. How much does he spend?

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

Lukas wants to visit the museum. Admission is $7.50 for a student. He pays with a $20 bill. How much change does he get back?

$10.50

$11.50

$12.50

$13.50

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?